Badania Ciekawostki medyczne

4 substancje chemiczne, które mogą prowadzić do otyłości

Wszyscy wiemy, że zła dieta i brak aktywności fizycznej w znacznym stopniu przyczyniają się do problemu otyłości. Jednak mniej znany jest fakt, że istnieje klasa sztucznych substancji chemicznych, które są również powiązane ze zwiększoną podatnością na przybieranie na wadze. Nazywa się je obesogenami i można je znaleźć w wielu produktach codziennego użytku.

Czym są obesogeny ?

Obesogeny to sztuczne chemikalia znajdujące się w różnych pojemnikach na żywność oraz naczyniach kuchennych. Określane jako podzbiór substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego. Wykazano, że te chemikalia biorą udział w przybieraniu na wadze. Zostały też powiązane z problemami związanymi z płodnością i prawidłowym rozwojem.

Istnieje ponad 20 substancji chemicznych zidentyfikowanych jako obesogeny . Termin ten został stworzony około 2006 roku, kiedy stwierdzono, że narażenie na te chemikalia podczas wczesnego rozwoju zakłócało prawidłowe procesy metaboliczne i zwiększało podatność osoby na problemy związane z nadmierną masą ciała w całym jej okresie życia.

Jednakże obesogeny nie powodują otyłości bezpośrednio, ale zwiększają podatność i wrażliwość na przybieranie na wadze, szczególnie jeśli jesteś narażony na działanie chemikaliów podczas okresu dojrzewania.

Badania wskazują, że obesogeny promują przybieranie na wadze poprzez stymulację rozwoju komórek tłuszczowych, zwiększając magazynowanie energii w tkance tłuszczowej i zakłócając neuroendokrynną kontrolę apetytu i sytości. Innymi słowy, zmieniają sposób, w jaki twoje ciało reguluje uczucie głodu i pełni.

Mogą również nasilać wzrost wagi przy dietach o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru.

Najbardziej popularne obesogeny

  1. Ftalany

Ftalany to związki chemiczne dodawane do tworzyw sztucznych w celu zwiększenia ich elastyczności i wytrzymałości. Są one stosowane w szerokiej gamie produktów kosmetycznych i spożywczych, w tym zabawek dla dzieci, kosmetyków, pojemników na żywność, filtrów przeciwsłonecznych oraz detergentów.

Uważa się, że ponad 75 procent populacji USA ma podwyższone kilku metabolitów ftalanów w organizmie, które mogą mieć znaczący negatywny wpływ na organizm.

W metaanalizie z 2019 r. Obejmującej 29 publikacji naukowcy doszli do wniosku, że istnieje znacząca korelacja związek między poziomem ftalanów a otyłością, szczególnie u dorosłych.

Oprócz wpływu na przyrost masy ciała, narażenie na ftalany wiąże się również z zaburzeniami reprodukcyjnymi, w tym uszkodzeniem DNA plemników i opóźnionym dojrzewaniem.

  1. Bisfenol A (BPA)

Efekty toksyczne bisfenolu są dobrze znane. Te syntetyczne związki są związane z indukcją stanów zapalnych, bezpłodnością i zmniejszaniem poziomu witaminy D.

Ekspozycja na BPA jest również powiązana z otyłością i cukrzycą. W systematycznym przeglądzie i metaanalizie z 2019 r. Opublikowanym w International Journal of Environmental Research and Public Health stwierdzono, że istnieje związek między ekspozycją na BPA a otyłością u dzieci.

Na szczęście na rynku można obserwować coraz mocniejszy trend wytwarzania plastikowych opakowań bez BPA, ale ten niebezpieczny związek jest również obecny w plastikowych zastawach stołowych, zabawkach dla dzieci, urządzeniach medycznych, związkach PVC i uszczelniaczach dentystycznych. Można też go znaleźć w beczkach po piwie, metalowych puszkach z kawą, aluminiowych puszkach po napojach, słoikach i butelkach oleju do gotowania.

  1. Polichlorowane bifenyle (PCB)

PCB to chemiczne substancje chemiczne, które były używane w setkach przedmiotów z branży przemysłowych, w tym jako składnik pigmentów w papierze, plastyfikatory w farbach, tworzywa sztuczne i wyroby gumowe. Można też było je znaleźć jako elementy sprzętów elektrycznych. Chociaż stosowanie tych chemikaliów w USA zostało zakazane w 1979 r., Nadal są one obecne w glebie, produktach , budynkach i wodzie pitnej, przez swój długi czas rozkładania się.

Mogą kumulować się w liściach roślin. Są pochłaniane przez ryby i innych małe organizmy wodne.

Według badań opublikowanych w Current Pharmaceutical Biotechnology, PCB wykazały wpływ na rozwój otyłości, insulinooporności, cukrzycy typu 2 i zespołu metabolicznego .

4 . Dym papierosowy

Narażenie na dym papierosowy jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych, w tym otyłości. W rzeczywistości jedno z najwcześniejszych powiązań między rozwojem dziecka a otyłością powstało z badań nad ekspozycją na dym papierosowy podczas przebywania w macicy rodzicielki.

Niemowlęta urodzone przez matki palące często cierpią niedowagę, ale zwykle „nadrabiają to” w miarę rozwoju i wzrostu, przybierając na wadze w okresie niemowlęcym i dzieciństwie.

Ogólnokrajowe badanie przeprowadzone na ponad 20 000 dorosłych Japończyków wykazało, że istnieje wyraźnie dodatnia korelacja między liczbą palonych papierosów dziennie a otyłością.

Podsumowanie

  • Obesogeny to syntetyczne chemikalia znajdujące się w różnych pojemnikach na żywność, naczyniach kuchennych, plastikach, kosmetykach i wodzie pitnej. Stały się znane jako podzbiór substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego i są powiązane z przyrostem masy ciała i otyłością.
  • Najczęstsze obesogeny obejmują ftalany, BPA, PCB i dym papierosowy.
  • Aby zmniejszyć ekspozycję na obesogeny środowiskowe , unikaj używania tworzyw sztucznych, nie kupuj żywności w plastikach, korzystaj z dobrej jakości filtrów do wody oraz staraj się ograniczać długotrwałe przechowywanie żywności.

O autorze

Revital Clinic

Revital Clinic

Revital.Clinic placówka specjalizująca się we wlewach dożylnych, hormonoterapii, dietetyce klinicznej, oraz EBM (Evidence-based medicine) czyli medycynie opartej na faktach i dowodach naukowych. Revital.Clinic to współczesna sztuka lekarska, wspierająca swojego Pacjenta na każdym etapie leczenia.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł