Badania Ciekawostki medyczne Revital Clinic

Analizator parametrów krytycznych Radiometer

Rosnąca świadomość społeczeństwa poskutkowała również wzrostem popularności badań profilaktycznych. Tych nie wykonujemy już wyłącznie w momentach, gdy już rozłoży nas choroba, a częściej w ramach profilaktyki, by korygować odbiegające od normy parametry i chorobom zapobiegać, zachowując dobre zdrowie przez długi czas. Czynnikami, które nadal mogą wiele osób zniechęcać do wykonywania badań mogą być kolejki w laboratoriach lub konieczność poświęcania dodatkowego czasu na wizytę w punkcie poboru krwi, a także oczekiwanie na wydanie wyników. Czy istnieje możliwość, by pominąć te niedogodności?

Placówki medyczne zyskują coraz to bardziej innowacyjne wyposażenie. Jednym ze sprzętów wnoszących nieco świeżości do medycznego świata jest analizator parametrów krytycznych. Taki analizator jest niezwykle przydatnym, ratującym życie wręcz sprzętem używanym w szpitalach w ostrych przypadkach, gdyż pozwala błyskawicznie sprawdzić część kluczowych parametrów, pomaga postawić właściwą diagnozę i wdrożyć odpowiednie postępowanie. Okazuje się jednak, że może być także z powodzeniem używany w mniej drastycznych momentach.

Nowym zastosowaniem jest analiza zdrowia i korekta niepokojących wyników, by po prostu cieszyć się lepszym zdrowiem i wyższą jakością życia, ponieważ zdrowie nie musi oznaczać jedynie braku choroby. Przykładem (jednym z nielicznych) jest specjalizująca się we wlewach dożylnych klinika Revital w Gdyni, która wykorzystuje te świetne narzędzie do sprawniejszej oceny stanu zdrowia pacjenta i monitorowania na bieżąco zmian wywołanych zastosowaną kuracją.

 

Jakie są zalety wykorzystania takiego sprzętu?

  • Błyskawiczny wgląd w podstawowe parametry zdrowotne
  • Możliwość sprawdzenia parametrów, które nie są na tyle trwałe, by sprawdzić je w tradycyjnych badaniach
  • Możliwość sprawdzenia zmiany wyników przed i po zastosowanym wlewie dożylnym
  • Brak konieczności odsyłania pacjenta do laboratorium, by wrócił za kilka dni na wizytę z otrzymanymi wynikami badań krwi
  • Znaczne skrócenie procesu stawiania diagnozy

 

Co dokładnie możemy wyczytać z wyników?

Lista parametrów jest dość długa, a pomiędzy nimi jest wiele zależności, dlatego potrzebne jest wprawione oko lekarza, by trafnie zinterpretować całość. Warto jednak choć w przybliżeniu wiedzieć, czego się spodziewać po wykonaniu badania w analizatorze.

Na wydruku znaleźć możemy między innymi podstawowe wskaźniki, które widujemy na wynikach morfologii krwi, takie jak hematokryt i hemoglobina, a w przypadku tej mamy również podział na różne jej frakcje – deoksyhemoglobina, methemoglobina itd. Zobaczymy tu także kompleks parametrów określających status tlenowy (saturacja, ciśnienia parcjalne, mleczany, stężenie tlenu), a jak łatwo się domyślić, sprawność systemu dystrybucji tlenu w organizmie jest jednym z głównych filarów dobrego zdrowia. Właśnie te parametry wyróżniają analizator Radiometer na tle tradycyjnych badań laboratoryjnych, gdyż podobnych parametrów raczej nie ujrzymy w ofercie laboratoriów diagnostycznych.

Analiza przedstawia nam również stężenia elektrolitów we krwi – chlorków, sodu, potasu i wapnia, a w przypadku dysproporcji lub wyników odbiegających od dopuszczalnych norm, można od razu podać dobrane konkretnie pod te wyniki preparaty i ponownie wykonać analizę, by ocenić skuteczność podjętych działań.

Analizator wskaże nam także jakie mamy pH krwi, co pozwoli ze spokojnym sumieniem zignorować wszelkie nad wyraz entuzjastyczne sugestie stosowania kuracji odkwaszających organizm, by pozbyć się całego zła, dotykającego nasze zdrowie.

Poziom glukozy jest kolejnym parametrem, który ujrzymy na wynikach. Z tego względu analizator wykorzystać można do określenia zmian glikemii w różnych sytuacjach, na przykład po zjedzeniu konkretnego posiłku w różnych odstępach czasu, w reakcji na konkretny preparat lub o konkretnej porze dnia. Poza glukozą, dowiemy się także jaki mamy poziom bilirubiny, co również pozwala stwierdzić lub wykluczyć pewne przypadłości.

W wynikach analizy pojawia się też kilka tajemniczo brzmiących dla większości pacjentów, jednak znanych lekarzom parametrów, takich jak luki anionowe, osmolalność, czy też standardowe i aktualne stężenia wodorowęglanów. Interpretacja tych wyników pozwala sprawniej odnaleźć przyczynę dolegliwości i określić stan zdrowia na pojedynczej wizycie, bez konieczności udawania się do laboratorium i umawiania ponownej wizyty u lekarza, co znacząco skraca cały proces leczenia, a także daje pacjentom sporą wygodę.

Podsumowując, zastosowanie analizatora Radiometer jako uzupełnienie wizyty lekarskiej i kuracji dożylnych może zwiększyć efektywność leczenia oraz oszczędzić cenny czas pacjenta. Błyskawiczna kontrola parametrów zdrowotnych pozwala lekarzom na sprawną ocenę efektywności kuracji. To innowacyjne narzędzie może wyznaczyć nowe trendy w medycynie przyjaznej pacjentowi.

O autorze

Revital Clinic

Revital Clinic

Revital.Clinic placówka specjalizująca się we wlewach dożylnych, hormonoterapii, dietetyce klinicznej, oraz EBM (Evidence-based medicine) czyli medycynie opartej na faktach i dowodach naukowych. Revital.Clinic to współczesna sztuka lekarska, wspierająca swojego Pacjenta na każdym etapie leczenia.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł