Badania Revital Clinic

Androlog – lekarz od męskich spraw.

W uogólnieniu mężczyźni nieco mniej przejmują się swoim zdrowiem niż kobiety. Gdy pojawia się ciągłe zmęczenie, problemy z libido, wzrasta ciśnienie, pogarsza się samopoczucie, często tłumaczone jest to wysoką intensywnością pracy lub po prostu normalnymi zmianami zachodzącymi wraz z wiekiem. Czy słusznie?

To, że wymienione wyżej objawy są powszechne, nie oznacza, że są normalne. Owszem, wiele tych zmian pojawia się z wiekiem lub wynika z obciążenia organizmu, jednak nie znaczy to, że jesteśmy skazani na choroby i nic nie możemy z nimi zrobić. By cieszyć się dobrym zdrowiem, należy reagować na sygnały, które wysyła nam organizm i podejmować odpowiednie działania. Nie należy też lekceważyć profilaktyki, zatem warto kontrolować stan zdrowia nawet, gdy jeszcze nie widzimy problematycznych objawów. Gdy przeprowadzimy odpowiednią diagnostykę, która pozwoli ocenić podłoże dolegliwości, mamy możliwość wdrożenia odpowiedniego leczenia i utrzymania zdrowia na takim poziomie, jakiego powinniśmy od życia wymagać.

Kim jest androlog?

Androlog jest lekarzem zajmującym się w szczególności męskim układem płciowym i gospodarką hormonalną mężczyzny. Jest to specjalizacja analogiczna do ginekologii, która zajmuje się zdrowiem kobiet. Niestety, andrologia nie jest tak popularną dyscypliną jak ginekologia. Świadomość na temat „męskich spraw” jest w społeczeństwie dużo mniejsza niż w przypadku zdrowia kobiet, a testosteron nadal kojarzony jest jedynie z popędem seksualnym. Warto się pochylić nad tematem i nagłośnić możliwości jakie mają mężczyźni, dlatego centrum Revital Clinic stara się popularyzować ten ważny temat.

Jakie są wskazania do wizyty u androloga?

Do androloga najczęściej zgłaszają się pacjenci w zaawansowanym wieku – po andropauzie, mężczyźni z problemami z płodnością, zaburzeniami erekcji lub przerostem prostaty. W praktyce, pomimo tego, iż w każdym wieku można skorzystać z konsultacji u androloga, najczęściej trafiają do niego panowie po 50-tce. Warto jednak zacząć już od młodszych lat regularnie konsultować się z andrologiem, by tłumić niepokojące objawy na samym początku oraz wdrażać odpowiednią profilaktykę, minimalizując ryzyko chorób na starość. Co powinno nas skłonić do wizyty?

  • przedłużające się starania o potomstwo

  • problemy z popędem seksualnym i zaburzenia erekcji

  • nagłe pogorszenie sylwetki i składu ciała

  • spadek samopoczucia i wigoru

  • stany zapalne narządów płciowych

  • problemy z oddawaniem moczu

  • zaburzania hormonalne po kuracjach sterydowych

  • choroby andrologiczne w historii rodzinnej

Jak wygląda konsultacja andrologiczna?

Ważnym elementem konsultacji jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu. Lekarz zbiera od pacjenta informacje na temat jego stanu zdrowia, życia seksualnego, samopoczucia, stylu życia i dotykających go objawów, po czym ustala jakie mogą być ich przyczyny i na czym należy się skupić w szczególności. Lekarz ocenia również budowę ciała pacjenta oraz cechy charakterystyczne dla płci, takie jak stan owłosienia. Przeprowadzane są też badania na miejscu – sprawdzenie tętna i ciśnienia krwi, oględziny narządów płciowych oraz badanie per rectum. To ostatnie często budzi obawy, a nawet może być przyczyną zaniechania wizyty przez wielu mężczyzn, jednak jest znaczącym elementem, który pozwala szybko ocenić stan gruczołu krokowego, dna pęcherza moczowego, nasieniowodów i pęcherzyków nasiennych oraz opuszka prącia. Jest to badanie szybkie i bezbolesne, więc warto się trochę poświęcić dla dobrego zdrowia!

Do kompletu często zlecane są też badania laboratoryjne, które na przykładzie Revital Clinic, również można wykonać na miejscu, choć w innych placówkach nie jest to standardem. Wśród badań często są podstawy, takie jak morfologia krwi, kreatynina, próby wątrobowe, lipidogram, glukoza na czczo, badanie moczu. Wykonuje się też badania hormonalne, obejmujące między innymi poziom testosteronu, estradiolu i prolaktyny oraz LH i FSH, co pozwala ocenić czy dana osoba kwalifikuje się na przykład do hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Bardzo często sprawdzany jest parametr pozwalający wcześnie wykryć rozwijający się nowotwór prostaty – PSA.

Gdy zachodzi potrzeba, zalecane są też dodatkowe badania specjalistyczne. Wśród nich wyróżniamy seminogram (badanie nasienia), USG lub biopsję prostaty i jąder. Dobrą praktyką jest też wykonanie badań kardiologicznych, takich jak EKG i echo serca, ponieważ zaburzenia hormonalne wiążą się ze zwiększeniem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.

Jakie są koszty takich badań?

Wizyta u androloga to koszt 300 zł.  Pakiet badań do HTZ 1000 zł (około 70 parametrów wykonywanych z krwi pacjenta). W przypadku HTZ dodatkowym wsparciem będzie suplementacja, koszt indywidualnie dobranej suplementacji to 300 zł. W przypadku potrzeby badania EKG spoczynkowego i echa serca będzie to dodatkowy koszt w kwocie 150 zł.

HTZ – wszystko co powinieneś wiedzieć.

Podsumowując, konsultacja andrologiczna nie powinna być rozważana jedynie po andropauzie lub przy problemach z płodnością. Świadomy swojego zdrowia mężczyzna powinien regularnie kontrolować poziomy hormonów i konsultować z lekarzem zmiany, które pojawiły się w ostatnim czasie. Warto wpisać to sobie w nawyk i choć raz w roku zrobić porządny przegląd kondycji zdrowotnej. W centrum medycznym Revital Clinic skorzystać możecie z konsultacji u aż dwóch wysokiej klasy andrologów oraz na miejscu wykonać pakiet niezbędnych badań. Nie lekceważmy swojego zdrowia, badajmy się regularnie!

O autorze

Revital Clinic

Revital Clinic

Revital.Clinic placówka specjalizująca się we wlewach dożylnych, hormonoterapii, dietetyce klinicznej, oraz EBM (Evidence-based medicine) czyli medycynie opartej na faktach i dowodach naukowych. Revital.Clinic to współczesna sztuka lekarska, wspierająca swojego Pacjenta na każdym etapie leczenia.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł