Badania Revital Clinic

Anemia – właściwa diagnostyka i leczenie

Anemia jest jednym z bardziej powszechnych schorzeń, związanych z niedoborami witaminowymi. Często latami bagatelizowana, czego skutki mogą być opłakane. Dlatego ważne jest, aby anemia została prawidłowo zdiagnozowana i wyleczona? Jak sobie z nią poradzić?

Dlaczego pojawia się anemia?

Najczęstszą przyczyną anemii są problemy pokarmowe. Wszystko dlatego, że wtedy jest upośledzone wchłanianie witamin i składników mineralnych. Dlatego przy anemii zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na stan naszych jelit (w tym naszej mikroflory) i żołądka. Do anemii predysponują także wszelkiego rodzaju choroby układu pokarmowego, takie jak celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna, zapalenie żołądka.

Jakie są inne przyczyny anemii?

Zbyt mała podaż żelaza w diecie (częsty problem na dietach roślinnych),

Duża utrata krwi (np. z powodu urazu, operacji, obfitych miesiączek),

Niedobory witaminy C (która zwiększa wchłanianie żelaza),

Zmniejszone wytwarzanie erytrocytów w szpiku kostnym lub produkcja nieprawidłowych erytrocytów,

Picie kawy lub mocnej herbaty z posiłkiem bogatym w żelazo,

Niedobory miedzi (blokują proces uruchomienia zapasów żelaza z wątroby),

Wyczerpujące treningi u sportowców, ciąża, karmienie piersią a także okresach szybkiego wzrostu młodych

Różne rodzaje anemii

Wyróżniamy różne rodzaje niedokrwistości, według jej przebiegu (odnosi się do coraz mniejszego stężenia hemoglobiny w morfologii):

-łagodną (stężenie hemoglobiny 10-12 g/dl),

-umiarkowana (stężenie hemoglobiny 8 do 9,9 g/dl),

-ciężką (stężenie hemoglobiny 6,7 do 7,9 g/dl),

-zagrażająca życiu (stężenie hemoglobiny poniżej 6,5 g/dl),

oraz ze względu na przyczynę:

-anemia z niedoboru żelaza:

Najczęściej spotykany rodzaj anemii. Główne objawy to łamliwe paznokcie, wypadające włosy, uczucie osłabienia, omdlenia, bladość skóry, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji, osłabiona odporność. W badaniach wychodzi wtedy obniżony poziom żelaza i ferrytyny.

-anemia megaloblastyczna:

W tym wypadku, przyczyną są niedobory witaminy B12 i/lub kwasu foliowego. Objawy tego rodzaju anemii to drętwienie lub mrowienie kończyn, zaburzenia równowagi, przebarwienia na skórze, powiększenie wątroby.

-anemia hemolityczna:

Tutaj następuje zbyt szybki rozkład czerwonych krwinek. Często występuje przy chorobach nerek, wątroby oraz przy przewlekłych stanach zapalnych. Do objawów anemii hemolitycznej zaliczamy omdlenia, kołatania serca, nadpotliwość, powiększoną śledzionę i wątrobę. W anemii hemolitycznej najczęściej występuje niedobór żelaza oraz witamin B12, B9, B6 i cynku.

-anemia aplastyczna:

W tym rodzaju mamy do czynienia z uszkodzeniem szpiku kostnego oraz ze zmniejszoną liczbą erytrocytów. Przyczyną uszkodzenia szpiku mogą być choroby autoimmunologiczne, chemio i radioterapia, niektóre antybiotyki, ekspozycja na toksyny oraz silne zakażenia wirusowe. Objawami anemii aplastycznej są duszności, osłabienie, duża skłonność do siniaków, zmniejszona zdolność regeneracji oraz samoistne krwawienia.

-anemia syderoblastyczna:

Anemia syderoblastyczna jest spowodowana niedoborem witaminy B6 oraz żelaza. Nadmierne spożycie alkoholu znacząco pogarsza wchłanianie i metabolizm witaminy B6, dlatego często anemia syderoblastyczna występuje u alkoholików. W tym wypadku poziom żelaza i ferrytyny w badaniach wyjdzie podwyższony, ponieważ nieużywane żelazo kumuluje się w organizmie. Do objawów anemii syderoblastycznej zaliczamy nadmierną bladość, duszności, osłabienie. Często współwystępuje z żółtaczką, powiększoną śledzioną i kamicą żółciową.

-anemia złośliwa

Inaczej nazywana niedokrwistością Addisona-Biermera – jest spowodowana niedoborami witaminy B12. Jednak w odróżnieniu od anemii megaloblastycznej, tutaj choroba przybiera cechy autoimmunologii – organizm atakuje komórki okładzinowe żołądka, które są odpowiedzialne za produkcję kwasu solnego i czynnika IF, który wiąże się z witaminą B12 i transportuje ją do jelita cienkiego, gdzie jest ona wchłaniana. Gdy brakuje czynnika IF, zaburzone zostaje wchłanianie witaminy B12, nawet gdy jest jej odpowiednia ilość. W anemii złośliwej objawy są takie same jak w anemii megaloblastycznej.

Diagnostyka anemii

Bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka anemii, gdyż istnieją różne jej rodzaje. Aby mieć pełny obraz sytuacji, warto wykonać następujące badania:

morfologia z rozmazem,

poziom witaminy B12, kwasu foliowego,

żelazo, ferrytyna, TIBC, UIBC.

Co zrobić, gdy mamy anemię?

Najczęściej proponowanym rozwiązaniem jest po prostu suplementacja żelaza. Jednak nie zawsze jest to właściwe postępowanie, szczególnie, bez nadzoru lekarskiego. Do wchłaniania żelaza niezbędne są inne witaminy, takie jak B12, kwas foliowy czy B6. Jeżeli nie wykryjemy, że wraz z niedoborami żelaza mamy niedobory innych witamin, to syntetyczne żelazo w ogóle się nie wchłonie. Nie zostanie również wydalone z naszego ciała, tylko będzie się stale kumulować. Taki stan przyczynia się do dużego stresu oksydacyjnego dla naszego organizmu (a może on wpływać na pojawienie się różnych chorób oraz nowotworów). Zbyt duża ilość żelaza objawia się dyskomfortem żołądka i zaparciami.

W takim wypadku najlepiej jest uzupełniać żelazo z pożywienia. Nasza dieta powinna obfitować w produkty z łatwoprzyswajalnym żelazem, tj. podroby, żółtko jaja, czerwone mięso. Roślinne źródła żelaza to m.in. pestki dyni, kakao, mak, fasola, sezam, siemię lniane, otręby owsiane, natka pietruszki, szpinak,  jarmuż, buraki.

Do tego należy zadbać o odpowiednią podaż folianów, antyoksydantów i witaminy C.

Warto także pić sok z pokrzywy (taki 100%, niepasteryzowany) – świetnie wpływa na poziom żelaza. Przy innych niedoborach warto rozważyć suplementację preparatem z wit. z gr B, cynkiem i witaminą C.

Najlepszym pomysłem na walkę z anemią, jest jednak skorzystanie z wykwalifikowanej pomocy hematologa, który krok po kroku zdiagnozuje rodzaj anemii, jej przyczynę, zaleci odpowiednią podaż bezpiecznych leków i suplementów, czy zastosowanie odpowiedniej diety. W naszej placówce, możecie Państwo skorzystać z konsultacji hematologicznej, w każdą sobotę, w godzinach od 10 do 13. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Koszt wizyty to 130 złotych.

Żródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27619554
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30327079
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1774131/
https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/anemia#Treatment
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3999603/

O autorze

Revital Clinic

Revital Clinic

Revital.Clinic placówka specjalizująca się we wlewach dożylnych, hormonoterapii, dietetyce klinicznej, oraz EBM (Evidence-based medicine) czyli medycynie opartej na faktach i dowodach naukowych. Revital.Clinic to współczesna sztuka lekarska, wspierająca swojego Pacjenta na każdym etapie leczenia.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł