Ciekawostki medyczne

Czy badanie krwi pozwala przewidzieć ryzyko zgonu?

Ciągle prowadzone badania, stale tworzone eksperymenty, próbowanie, myślenie i zastanawianie się nad wieloma kwestiami, które dotyczą aspektów medycznych. Wciąż możemy słyszeć o nowych doniesieniach na temat kolejnych szczepionek, wynalezionych leków, konkretnych zabiegów. A co powiecie na to, że poprzez badanie krwi można oszacować w przybliżeniu naszą śmierć? Czy jest to w ogóle możliwe? 

Patrząc na wyniki badań, które zostały opublikowane między innymi w Nature Communications, okazuje się, że pomiary 14 metabolitów we krwi, mogą dać duże prawdopodobieństwo oszacowania ryzyka zgonu w ciągu 5 – 10 lat. Ale jak to w ogóle możliwe? 

Przeprowadzone badanie

Naukowcy z Holandii przeanalizowali grupę blisko 44 168 osób. W ciągu 17 lat zmarło 5512 ludzi. Na tej podstawie wzięto pod uwagę 14 substancji, spośród 226 wcześniejszych, które to dalej sprawdzano przeprowadzając kolejne testy. Co zrobiono dalej? Przebadano blisko 7603 mieszkańców zbierając dane od blisko 1997 roku. Na podstawie obserwacji i licznych wniosków, analizując poziomy wspomnianych 14 substancji, ukazano prawdopodobieństwo zgonu w ciągu 5 – 10 lat. W trakcie tych badań zmarło 1213 osób, na których podstawie wykazano skuteczność testu na poziomie 83%, a więc bardzo wysoko. Niestety, w przypadku osób powyżej 60 roku życia, ta wiarygodność wynosiła już 72%. 

Czy poprzez wzięcie pod uwagę wszystkich biomarkerów, można faktycznie przewidzieć ryzyko zgonu w okresie pięcio i dziesięcioletnim, patrząc przy tym na każdą grupę wiekową? Prawdą jest, że profil biomarkerów metabolicznych można wykorzystać w praktyce lekarskiej, jeśli kolejne badania pozwolą potwierdzić ich skuteczność. 

Szansa na przyszłość?

Czy taka znajomość wiedzy mogłaby przyczynić się do wydłużenia życia niektórych pacjentów? Być może tak, bowiem dzięki temu, że mielibyśmy na ten temat wiedzę, lekarze mogliby szybciej reagować, a jednocześnie i wprowadzać takie metody leczenia, by okazały się one skuteczne. Co więcej, taka wiedza, choć okrutna, być może spowodowałaby zmianę nawyków u wielu ludzi. Inna dieta, więcej aktywności, badanie się, zwracanie uwagi na to, jak żyjemy i jak to nasze życie wygląda. 

Z całą pewnością warto w tym kierunku prowadzić kolejne badania, bowiem może się okazać, że zwykłe badanie krwi, które możemy wykonać w dowolnym laboratorium, może wpłynąć na wydłużenie czyjegoś życia, czyli tego, co każdy z nas ma bezcenne. 

O autorze

Revital Clinic

Revital Clinic

Revital.Clinic placówka specjalizująca się we wlewach dożylnych, hormonoterapii, dietetyce klinicznej, oraz EBM (Evidence-based medicine) czyli medycynie opartej na faktach i dowodach naukowych. Revital.Clinic to współczesna sztuka lekarska, wspierająca swojego Pacjenta na każdym etapie leczenia.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł