Ciekawostki medyczne

Czy Dr Google jest godny zaufania?

W dobie błyskawicznej technologii informatycznej pierwszą odpowiedzią na wiele z naszych pytań daje internet. Kiedy są zadawane pytania medyczne, często sprawdzamy wyszukiwarkę Google’a, aby uzyskać odpowiedź. Ale w tym tkwi problem: informacje w Internecie nie pochodzą od jednej osoby i rzadko jest to osoba, którą znamy, która podaje informacje. Z powodu tych czynników często brakuje elementu zaufania.

W badaniu przyjrzano się zachowaniom i wyborom wyszukiwań internetowych kobiet z nieprawidłowościami w piersiach, aby sprawdzić, czy ufają znalezionym informacjom.

Zespół naukowców ze School of Health Sciences, Uniwersytetu w Surrey w Wielkiej Brytanii przeprowadził badanie w celu określenia poziomu zaufania i zaangażowania w korzystanie z Internetu w przypadku pytań medycznych. Miały nadzieję, że będą w stanie lepiej zrozumieć potrzeby, motywacje i umiejętności osób korzystających z informacji zdrowotnych online, aby można było poprawić dostęp do tych informacji. Opublikowali swoje wyniki w Health, Risk & Society.

Naukowcy doskonale wiedzą, że rak piersi jest jednym z najczęściej wyszukiwanych tematów dotyczących zdrowia online. Zbadano grupę 27 kobiet z nieprawidłowościami w piersiach. Zapytano ich, czy korzystali z Internetu w celu znalezienia informacji, a jeśli tak, to czy uznali informacje za przydatne. Naukowcy odkryli, że postawy i zaufanie do informacji różniły się między kobietami i zmieniły sposób, w jaki wykorzystywały informacje.

Kobiety, które nie miały odpowiedniego wykształcenia, miały niższy stopień zaufania do internetowych informacji medycznych i były bardziej skłonne do zaprzestania poszukiwań i pytały lekarza. Obawiano się, że informacje w Internecie mogą prowadzić do błędnej diagnozy lub niepotrzebnego niepokoju związanego z ich stanem. Inne kobiety w badaniu wykazały wyższy poziom zaufania do informacji i były w stanie z niego skorzystać, aby zdecydować, co robić.

Naukowcy wywnioskowali, że informacje dostępne w internecie nie są dostępne dla wszystkich. Zalecają, aby pracownicy służby zdrowia dokładali większych starań, aby edukować swoich pacjentów na temat godnych zaufania internetowych zasobów zdrowotnych i promować zatwierdzone strony internetowe poświęcone zdrowiu.

Należy również pamiętać, że to ostatecznie lekarz powinien być osobą w ręce której powierzamy swoje zdrowie lub życie.

 

O autorze

Revital Clinic

Revital Clinic

Revital.Clinic placówka specjalizująca się we wlewach dożylnych, hormonoterapii, dietetyce klinicznej, oraz EBM (Evidence-based medicine) czyli medycynie opartej na faktach i dowodach naukowych. Revital.Clinic to współczesna sztuka lekarska, wspierająca swojego Pacjenta na każdym etapie leczenia.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł