Ciekawostki medyczne

Jak mózg równoważy uczucie stresu i spokoju

Badania obrazowe wykazały, że dwa regiony mózgu odgrywają kluczową rolę w doświadczaniu stresu i przywracaniu spokoju. Nowe badanie zagłębia się w sposób, w jaki mózg utrzymuje równowagę między uczuciem stresu i spokoju.

W naszej odległej przeszłości ewolucyjnej stres związany ze spotkaniem z głodnym drapieżnikiem lub rywalizacją z rywalem pomógł nam utrzymać się przy życiu. Jednak we współczesnym świecie bezpośrednie psychologiczne i fizjologiczne skutki stresu w sytuacjach, takich jak egzamin, rozmowa kwalifikacyjna lub pierwsza randka, mogą przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Co ważniejsze, chroniczny stres ma związek z obniżonym zdrowiem fizycznym i psychicznym. Na szczęście, w przeciwieństwie do innych zwierząt, ludzie mogą opracować strategie poznawcze w celu ograniczenia swoich obiektywnych doświadczeń związanych ze stresem.

Strategie radzenia sobie, które psychologowie uznali za skuteczne, obejmują wyrażanie uczuć związanych ze stresem, zarówno werbalnie lub niewerbalnie oraz ponowną ocenę sytuacji stresowej, aby ujrzeć ją w bardziej pozytywnym świetle.

Badając zwierzęta, biolodzy dowiedzieli się wiele o tym, jak ośrodkowy układ nerwowy reguluje fizjologiczne skutki stresu. Jednak badanie w jaki sposób mózg zarządza subiektywnym doświadczeniem stresujących nawet okazało się trudniejsze.

„Nie jesteśmy w stanie pytać szczurów, jak się czują!” – mówi dr Elizabeth Goldfarb, naukowiec z Yale Stress Center.

Aby dowiedzieć się więcej o wpływu stresu na układ nerwowy, Goldfarb i współpracownicy wykorzystali funkcjonalne obrazowanie rezonansu magnetycznego (fMRI) do skanowania mózgu 60 ochotników, którzy przyglądali się zestawom zdjęć wywołujących stres, neutralnych lub relaksujących.

Raport pojawia się w czasopiśmie Nature Communications.

Naukowcy pokazali uczestnikom obrazy wywołujące stres, takie jak warczący pies, okaleczone twarze i brudne toalety. Natomiast neutralne lub relaksujące obrazy obejmowały między innymi ludzi czytających w parku i sceny z natury.

Po obejrzeniu każdego zestawu zdjęć naukowcy poprosili uczestników o naciśnięcie przycisków, aby ocenić, jak bardzo się stresują w skali od 1 do 9 (1 dla braku stresu, 9 dla skrajnego stresu).

Naukowcy byli zainteresowani zweryfikowaniem, jak zmieniła się łączność hipokampu w mózgu w zależności od stresu uczestników.

Hipokamp jest strukturą w kształcie konika morskiego znajdującą się głęboko w płatku skroniowym w obrębie obu półkul mózgu. Odgrywa kluczową rolę w odpowiedzi emocjonalnej i formowaniu pamięci. Naukowcy odkryli dwie odrębne sieci regionów mózgu skoncentrowanych na hipokampie, które stały się mniej lub bardziej połączone, zgodnie z poziomem stresu uczestników.

Kiedy czuli się zestresowani, łączność wzmocniła się w sieci zawierającej strukturę u podstawy mózgu zwaną podwzgórzem. To powoduje sekrecję hormonów, w tym hormonu stresu, kortyzolu.

Kiedy badani poczuli się spokojniej, łączność wzmocniła hipokamp i sieć, w tym grzbietowo-boczną korę przedczołową (dlPFC), z przodu każdej półkuli. DLPFC odpowiada za funkcje poznawcze w tym podejmowanie decyzji i strategii radzenia sobie poprzez regulowanie emocji.

Poprzednie badania sugerują, że ta część kory czołowej odgrywa rolę zarówno w skupianiu uwagi jak i ponownej ocenie emocjonalnej. To drugie może wiązać się z lepszą kontrolą emocjonalną.

U niektórych uczestników połączenia między hipokampem a dlPFC wzmocniły się podczas ekspozycji na stresujące obrazy. Wydaje się, że jest to mechanizm zmniejszący natężenie doświadczenia stresu.

Badacze spekulują, że ci uczestnicy mieli już wcześniej podobne wspomnienia i to pomogło im ograniczyć reakcję na stres.

„Podobnie do ostatnich odkryć, że zapamiętywanie pozytywnych doświadczeń może poprawić reakcję organizmu na stres, nasza praca sugeruje, że sieci mózgowe powiązane z pamięcią można wykorzystać, aby stworzyć bardziej efektywną reakcję emocjonalną na stres”, mówi Goldfarb.

O autorze

Revital Clinic

Revital Clinic

Revital.Clinic placówka specjalizująca się we wlewach dożylnych, hormonoterapii, dietetyce klinicznej, oraz EBM (Evidence-based medicine) czyli medycynie opartej na faktach i dowodach naukowych. Revital.Clinic to współczesna sztuka lekarska, wspierająca swojego Pacjenta na każdym etapie leczenia.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł