Ciekawostki medyczne

Jak wysoki poziom ołowiu wpływa na ciążę

Naukowcy przeprowadzili badanie sprawdzające czy wysoki poziom ołowiu lub kwasu foliowego u kobiet w czasie ciąży zwiększają ryzyko nadwagi lub otyłości u dzieci.

Otyłość to wciąż rosnący problem w Stanach Zjednoczonych i nie tylko. Wiele uprzednio przeprowadzonych badań wykazało, że narażenie na toksyczne chemikalia podczas ciąży może wpływać na rozwój płodu, w tym na jego rozwój metaboliczny. Wyniki te są niepokojące, ponieważ wszelkie negatywne skutki występujące podczas rozwoju płodu są nieodwracalne. Wynika to z podatności i wrażliwości w okresie rozwoju. Ołów, niezwykle toksyczny metal, ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie na każdym etapie życia.

W badaniu opublikowanym w Journal of the American Medical Association naukowcy przebadali 1442 pary matka-dziecko. Każdą parę włączono do badania od 24 do 72 godzin po porodzie. Wszystkie matki wypełniły kwestionariusz, a dokumentacja medyczna zarówno ich jak i niemowląt została dogłębnie przeanalizowana. Od matek pobrano również próbki krwi. Dzieci brały udział w kontrolnych wizytach medycznych, które obejmowały badania poziomu ołowiu w krwi całkowitej. Ponieważ wizyty dzieci były kontynuowane, BMI i wzrost były regularnie mierzone.

Badanie wykazało, że u dzieci matek mających wyższy poziom ołowiu częściej występowały nadwaga lub otyłość. Z drugiej strony prawidłowy poziom kwasu foliowego u matek działał odwrotnie – wiązał się z niższym ryzykiem nadwagi lub otyłości, nawet jeśli u matki wykazano wysoki poziom ołowiu.

Wyniki tego badania sugerują, że oprócz suplementacji folianów przez matki podczas ciąży, korzystne mogą okazać się prenatalne badania przesiewowe ołowiu.

 

Bibliografia:

  1. High lead levels during pregnancy linked to child obesity, NIH-funded study suggests. 2019, https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-10/nksn-hll100219.php 

 

  1. Wang, Guoying, MD., DiBari, Jessica, PhD., Bind, Eric, MPP. “Association Between Maternal Exposure to Lead, Maternal Folate Status, and Intergenerational Risk of Childhood Overweight and Obesity.” JAMA. 3 Oct. 2019. Online.

 

  1. https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2752083 

 

O autorze

Anna

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł