Ciekawostki medyczne Revital Clinic Suplementacja dożylna

Magnez we wlewie dożylnym – korzyści

Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do życia, a ponura rzeczywistość jest taka, że niestety niezwykle często jest niedoborowy. Jego braki wpływają na szereg aspektów, które skutecznie obniżają jakość życia i zwiększają ryzyko przeróżnych chorób. Innowacyjną i bardzo skuteczną metodą uzupełniania magnezu są regularne wlewy dożylne. Taka metoda suplementacji przynosi wyjątkowe korzyści, dlatego warto przyjrzeć się jej z bliska.

Funkcje magnezu w organizmie

Ten pierwiastek jest kofaktorem dla ponad 300 reakcji enzymatycznych. Jest elektrolitem, zatem uczestniczy w regulacji gospodarki wodnej i wpływa na przekaźnictwo nerwowe. Jest też ważnym składnikiem tkanki kostnej – około 60-65% puli magnezu znajduje się właśnie w kościach1. Magnez wpływa na działanie układu nerwowego, a konkretnie zapobiega jego nadmiernej pobudliwości. Kolejnym działaniem jest wpływ na funkcjonowanie komórek beta trzustki i regulacja wrażliwości na insulinę. Uzupełnienie niedoboru magnezu pozwala obniżyć poziomy glukozy i insuliny na czczo oraz znacząco poprawić wskaźniki wrażliwości insulinowej2. Prawidłowy poziom tego pierwiastka jest ważny również dla utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi, ponieważ reguluje on wyrzuty norepinefryny, która obkurcza naczynia krwionośne3.

Niedobory magnezu w społeczeństwie

Według analiz, w państwach europejskich zaledwie około 40% populacji spełnia zalecenia WHO odnośnie rekomendowanej podaży magnezu4. Niestety diagnostyka niedoboru magnezu jest utrudniona, ponieważ badanie jego poziomu w surowicy nie musi rzetelnie odzwierciedlać ilości w przestrzeniach śródkomórkowych, tak więc gdy w badaniu krwi ujrzymy wynik mieszczący się zakresie referencyjnym, to nie oznacza to jeszcze, że wszystko jest w porządku1. Konieczne jest zatem łączenie diagnostyki laboratoryjnej z monitorowaniem objawów i analizą ilości dostarczanego magnezu w diecie, w czym zdecydowanie pomaga konsultacja z profesjonalnym dietetykiem. Jednymi z bardziej popularnych przyczyn hipomagnezemii, poza niedostateczną podażą magnezu są: przewlekłe biegunki, nadużywanie alkoholu, zespół złego wchłaniania, stosowanie diuretyków, antybiotyków lub inhibitorów pompy protonowej, nadczynność tarczycy, laktacja, zwiększone wydalanie z moczem, dieta bogatotłuszczowa1.

Dlaczego dożylny magnez jest tak skuteczny?

Administracja magnezu bezpośrednio do krwiobiegu całkowicie pomija wszelkie ograniczenia na poziomie jelit i przyswaja się w 100%. Z tego powodu kroplówki z magnezem ordynuje się szczególnie w przypadkach ciężkich niedoborów lub znaczących zaburzeń wchłaniania, czyli tam, gdzie suplementacja doustna nie wystarcza. Ważne jest wtedy dobranie odpowiedniej dawki, w czym pomoże lekarz specjalizujący się we wlewach dożylnych. Z takiej konsultacji wraz z zabiegiem można skorzystać w centrum medycznym Revital Clinic.

W preparatach iniekcyjnych najczęściej stosowana jest forma siarczanu magnezu, której w suplementach doustnych raczej nie spotykamy. Ma ona pewną zaletę, dzięki czemu wlewy z magnezem są szczególnie atrakcyjną formą suplementacji. Otóż siarczan magnezu bardzo efektywnie dostaje się do mózgu i zwiększa stężenie magnezu w płynie mózgowo-rdzeniowym5. W przypadku suplementów doustnych podobne działanie zauważono tylko w przypadku treonianu magnezu, pozostałe formy podnoszą poziom w mózgu dużo wolniej i wymagają stosowania wysokich dawek. Zauważono również, że siarczan magnezu znacząco zwiększa próg drgawkowy5. Wynika to z głównego działania magnezu na układ nerwowy, jakim jest ograniczanie przepływu jonów wapniowych przez kanały receptorów NMDA układu glutaminianu[6]. Obecność jonów magnezu zmniejsza aktywację tych receptorów przez jego agonistów, przez co zmniejsza się pobudliwość układu nerwowego. Dzięki temu działaniu magnez ma też działanie tonizujące i relaksujące, co jest szczególnie odczuwalne przy błyskawicznym wzroście magnezu we krwi, a następnie w płynie mózgowo-rdzeniowym po kroplówce. Niedobór magnezu może być też przyczyną uczucia wyczerpania, ciągłego zmęczenia, a jego uzupełnienie sprzyja poprawie funkcji psychologicznych i utrzymywaniu pożądanego poziomu energii. Z relacji pacjentów wynika, że większość po wlewie czuje się bardziej zrelaksowana, natomiast niektórzy, szczególnie przy pierwszych kroplówkach odczuwają wręcz lekki przypływ energii, dzięki uzupełnieniu niedoboru i usprawnieniu gospodarki energetycznej.

Przyglądając się dalej „mózgowym” aspektom działania magnezu znaleźć można badanie, w którym stwierdzono, że aż 95% dzieci ze zdiagnozowanym ADHD ma jego niedobór7! Wykazano również, że osoby cierpiące na depresję mają niższe stężenia magnezu w erytrocytach niż grupa kontrolna, a jego stężenie jest skorelowane z poziomem aktywacji układu nagrody w mózgu8. Zauważono też wpływ na architekturę snu. Suplementacja magnezu u osób starszych wydłużała czas snu wolnofalowego oraz obniżała nocny poziom kortyzolu, co wskazuje na działanie ograniczające wpływ starzenia na zmiany w jakości snu9. Również przy migrenach poziom magnezu jest znaczący. Wskazuje się, że niski poziom magnezu w mózgu jest istotnym czynnikiem zaangażowanym w mechanizmy powstawania migrenowych bólów głowy10.

Podsumowując, poziom magnezu w organizmie jest aspektem wartym szczególnej uwagi, ponieważ jego niedobory dotyczą znacznej części społeczeństwa. Najefektywniejszym sposobem na uzupełnienie jego poziomu, odpornym na wszelkie czynniki ograniczające jest seria wlewów dożylnych z siarczanem magnezu. Najszybciej widoczne korzyści po kroplówce zaobserwować można w działaniu układu nerwowego, gdyż charakterystyczne dla wlewów sprawne podniesienie poziomu magnezu w mózgu wielu osobom daje wyraźny wpływ na samopoczucie.

Żródła:
1. https://www.researchgate.net/profile/Katarzyna_Wyskida/publication/299600014_Suplementacja_doustna_magnezu_-_wskazania_przeciwwskazania_sytuacje_niejednoznaczne/links/57024bb808ae68bc9fde632c/Suplementacja-doustna-magnezu-wskazania-przeciwwskazania-sytuacje-niejednoznaczne.pdf
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21241290
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15477382
4. https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2458-9-439
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1471674
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6320006
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9368235
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19780403
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12163983
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2584000

 

O autorze

Revital Clinic

Revital Clinic

Revital.Clinic placówka specjalizująca się we wlewach dożylnych, hormonoterapii, dietetyce klinicznej, oraz EBM (Evidence-based medicine) czyli medycynie opartej na faktach i dowodach naukowych. Revital.Clinic to współczesna sztuka lekarska, wspierająca swojego Pacjenta na każdym etapie leczenia.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł