Badania Ciekawostki medyczne

MCV (średnia objętość erytrocytów): wysokie i niskie poziomy + normalny zakres

Średnia objętość krwinek/erytrocytów (MCV) mierzy rozmiar czerwonych krwinek. Może służyć do diagnozowania zaburzeń krwi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach i skutkach zdrowotnych niskiego i wysokiego poziomu MCV.

Kilka słów o MCV?

Średnia objętość krwinki (MCV) jest to średnia wielkość (objętość) czerwonych krwinek w organizmie. Zwykle mierzy się ją jako część całkowitej morfologii krwi, która mierzy hemoglobinę, hematokryt i poziomy krwinek czerwonych.

Wraz z testem szerokości dystrybucji czerwonych krwinek (RDW), MCV stosuje się do diagnozowania wielu chorób, w tym niedokrwistości, talasemii, chorób wątroby i niedoboru żelaza.

MCV – normalne zakresy

Norma dla MCV ustalana jest wg kilku czynników. Pod uwagę jest brany wiek, płeć czy hematokryt. Analizę wyników warto zostawić lekarzowi specjaliście.

Niski poziom MCV

MCV poniżej normy oznacza, że ​​krwinki czerwone są mniejsze niż normalnie (mikrocytarna). Mikrocytoza jest wynikiem niezdolności do tworzenia hemoglobiny, która jest białkiem odpowiedzialnym za transport tlenu we krwi. Pacjenci z mikrocytozą zwykle nie wykazują żadnych objawów, chyba że niedokrwistość jest naprawdę ciężka. Inne pełne testy morfologii krwi mogą pomóc w ustaleniu przyczyny mikrocytozy, takie jak np. RDW i markery żelaza.

Cztery główne przyczyny mikrocytozy to niedobór żelaza, niedokrwistość spowodowana chorobami przewlekłymi, talasemiai niedokrwistość syderoblastyczna.

Poznaj przyczyny obniżonego poziomu MCV

1) Niedobór żelaza

Najczęstszą przyczyną niskiego MCV jest niedobór żelaza. Bez wystarczającej ilości żelaza w organizmie czerwone krwinki nie mogą wytwarzać hemoglobiny, co powoduje mniejszy rozmiar czerwonych krwinek. W badaniu 466 pacjentów główną przyczyną ich mikrocytozy był niedobór żelaza. Ich MCV korelowało również z nasileniem niedoboru żelaza. Reumatoidalne zapalenie stawów i zatrucie ołowiem mogą również powodować niedobór żelaza i zmniejszać objętość erytrocytów.

2) Niedokrwistość

Niedokrwistość, często wynikająca z niedoboru żelaza lub choroby przewlekłej, może powodować niskie MCV.

3) Talasemia

Talasemia jest chorobą dziedziczną, w której organizm wytwarza niewielką ilość lub nieprawidłową postać hemoglobiny. Zmniejszone poziomy hemoglobiny powodują zmniejszenie rozmiaru czerwonych krwinek, co skutkuje niskim MCV.

4) Niedobór miedzi

Niedobór miedzi może powodować niski MCV. Jednak może również powodować normalne lub wysokie MCV.

Sposoby zwiększenia MCV

Upewnij się, że Twoja dieta jest różnorodna, zdrowa i pożywna. Aby zapobiec niedoborom składników odżywczych, ważne jest, aby w diecie znajdowały się zalecane ilości żelaza i miedzi.

Jeśli masz niedobór żelaza, jedz więcej pokarmów bogatych w żelazo, w tym wątróbki, mięso, ryby i jaja.

Zadbaj o niedobory miedzi, jedząc więcej pokarmów takich jak wątróbki, owoce morza (krewetki) i ciemne warzywa liściaste.

Wysoki poziom MCV

Twoja średnia objętość krwinki (MCV) jest powyżej normy. Oznacza to, że twoje czerwone krwinki są większe niż normalne (makrocytowe). Sama makrocytoza nie powoduje żadnych objawów. Rozpoznanie makrocytozy może jednak pomóc w uzyskaniu informacji na temat podstawowych schorzeń.

Przyczyny wysokiego MCV

1) Niedokrwistość

Jedną z częstych przyczyn wysokiego MCV jest niedokrwistość, zwłaszcza rodzaje wynikające z niedoborów witaminy B12 i kwasu foliowego (witamina B9), takie jak niedokrwistość megaloblastyczna. Niedokrwistość aplastyczna skutkuje również wysokim MCV. W przypadku niedokrwistości megaloblastycznej krwinki czerwone są większe, ale ich rdzeń (jądro) jest mniejszy. Te nieprawidłowości wynikają z upośledzonej syntezy DNA, która może wynikać z niedoboru kwasu foliowego i witaminy B12. Efekty są najbardziej widoczne w szybko dzielących się komórkach, takich jak komórki krwi i komórki jelita.

Zakażenia HIV mogą również powodować wysokie MCV w wyniku zakażenia upośledzającego syntezę DNA.

2) Spożycie alkoholu i alkoholizm

Spożycie alkoholu jest jedną z najczęstszych przyczyn wysokiego MCV. Alkoholicy mają wyższe MCV niż osoby nie nadużywające alkoholu. W jednym z badań, po tym, jak pacjenci z chorobą alkoholową wstrzymali się od picia alkoholu, ich MCV znacznie się zmniejszyło.

3) Inne zaburzenia

  • Ostra białaczka
  • Retikulocytoza (zwiększona produkcja krwinek czerwonych)
  • Choroba wątroby
  • Niedoczynność tarczycy (niedoczynność tarczycy)

4) Leki

  • Leki chemioterapeutyczne
  • Antyretrowirusy
  • Diuretyki
  • Środki przeciwdrobnoustrojowe
  • Leki przeciwdrgawkowe

Skutki zdrowotne posiadania wysokiego MCV

1) Wysoki MCV jest związane z osłabionym funkcjonowaniem mózgu

U starszych dorosłych duże MCV jest związane z gorszym funkcjonowaniem mózgu (funkcji poznawczych). Większe krwinki czerwone mają problemy z ruchem i transportem tlenu do mózgu. W badaniu 827 seniorów osoby z wysokim MCV miały problemy z uwagą i pamięcią.

2) Wysoki MCV zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu

Osoby z wysokim MCV mają zwiększone ryzyko nowotworów. Mężczyźni z wysokim MCV mają zwiększone ryzyko raka płaskonabłonkowego przełyku, podczas gdy kobiety mają zwiększone ryzyko gruczolaka jelita grubego.

3) Wysoki MCV zwiększa ryzyko śmiertelności u pacjentów

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i niewydolnością serca z wysokim MCV mają większe ryzyko zgonu. Wyższe MCV zwiększyło ryzyko śmierci z powodu wszystkich przyczyn.

Sposoby zmniejszenia MCV

Styl żywienia

Jeśli masz niedokrwistość megaloblastyczną, powinieneś zwiększyć spożycie pokarmów bogatych w witaminę B12 i kwas foliowy (witamina B9). Kwas foliowy można znaleźć w zielonych warzywach liściastych, podczas gdy witamina B12 jest obecna w produktach mięsnych takich jak: kurczak, indyk, jagnięcina, wołowina i wieprzowina oraz produktach mlecznych, takie jak jogurt i mleko.

Zmiany stylu życia

Zmniejszenie spożycia alkoholu może również zapobiec zbyt wysokiemu poziomowi MCV. Alkoholicy, którzy powstrzymują się od picia alkoholu, odnotowują znaczny spadek MCV. Skonsultuj się z lekarzem w kwestii przyjmowanych leków, aby sprawdzić, czy któryś z nich może mieć wpływ na MCV, i sprawdź, czy są jakieś bezpieczne alternatywy, które możesz zamiast tego przyjąć.

Suplementacja

Jeśli masz niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego, przyjmowanie suplementów może zwiększyć poziom witamin. Może również pomóc w niedokrwistości megaloblastycznej indukowanej niedoborem.

Zapraszamy na webinary z naszym hematologiem – Alanem Majeranowskim.

O autorze

Revital Clinic

Revital Clinic

Revital.Clinic placówka specjalizująca się we wlewach dożylnych, hormonoterapii, dietetyce klinicznej, oraz EBM (Evidence-based medicine) czyli medycynie opartej na faktach i dowodach naukowych. Revital.Clinic to współczesna sztuka lekarska, wspierająca swojego Pacjenta na każdym etapie leczenia.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł