Ciekawostki medyczne

Mity na temat koronawirusa

Na temat koronawirusa mogliśmy już usłyszeć miliony informacji. Media każdego dnia szprycują nas kolejnymi dawkami wiadomości. W które jednak z nich mamy wierzyć? Które mogą być prawdą, a które totalnym absurdem? W tym artykule skupimy się na mitach, jakie możemy znaleźć w sieci, a które są absolutną nieprawdą. Warto je poznać, by nie panikować, jeśli nie mamy ku temu absolutnie żadnych podstaw.

***

Alkohol lub chlor na skórze zabija wirusy

Z pewnością te substancje w żadnym wypadku nie są w stanie zabić wirusa. Mogą one jedynie podrażnić skórę, a jeśli dostaną się do oczu, spowodować ogromną szkodę.

Zagrożeni są ludzie starsi i osoby młode

Koronawirus może zarazić każdego, bez względu na wiek, ale nasilone objawy występują zdecydowanie częściej u osób starszych i chorych.

Dzieci nie zachorują na koronawirusa

To nieprawda, bo zachorować można bez względu na wiek. Dzieci również chorują, ale ich objawy zazwyczaj są na tyle mało wyraźne i mniej dotkliwe, że w wielu przypadkach trudno je zdiagnozować.

Koronawirus jest jak grypa

To prawda, że objawy mogą być podobne. Pojawia się gorączka, bóle mięśni, kaszel. W jednych przypadkach choroba jest bardziej, w innych mniej poważna. W gruncie jednak rzeczy wskaźnik umieralności jest wyższy, niż w przypadku zwykłej grypy, dlatego też jest on bardziej poważny.

Każdy umrze

Oczywiście, że nie jest to prawdą. Wirus ten jest śmiertelny dla niewielkiej ilości ludzi. W pozostałych przypadkach osiąga mniej lub bardziej poważne skutki zdrowotne. Blisko 80% przypadków ma przebieg łagodny. Warto zatem dbać o swoją odporność.

Zwierzęta przenoszą koronawirusa

Nieprawda. Prawdopodobnie psy czy koty w ogóle są w pełni odporne na tego wirusa. To ludzie wzajemnie między sobą przenoszą wirusy, a nie mają na to wpływu nasze czworonogi.

Maski na twarzy to podstawa

Absolutnie takie maski nie stanowią bariery ochronnej, bo o ile lekarze używają profesjonalnych masek, które ściśle przylegają do twarzy, o tyle maseczki jednorazowe nie są w stanie ochronić nas tak naprawdę przed niczym.

Suszarki do rąk w walce z koronawirusem

Kolejnym z absurdów jest to, że suszarki, dzięki którym możemy wysuszyć ręce, pozwalają nam jednocześnie usunąć i pozbyć się wszelkich wirusów. Absolutnie nie jest to prawdą, bowiem podstawą jest częste mycie rąk.

Koronawirus zaraża powyżej 10 minut przebywania z osobą zarażoną

Jest to absolutną nieprawdą, gdyż wystarczy chwila, by tego wirusa złapać. Nie ma na to tak naprawdę absolutnie żadnej reguły, jeśli chodzi o czas przebywania z osobą chorą.

Roztwór z soli do nosa pomaga na koronawirusa

Kolejnym mitem jest to, aby stosowanie płukanki w formie solanki pozwoliło nam uchronić się przed infekcjami dróg oddechowych.

Antybiotyk na wirusa

W żadnym wypadku, gdyż antybiotykoterapia sprawdza się jedynie w walce z bakteriami i absolutnie antybiotyki nie działają na żadne wirusy.

Rozpowszechnianie się wirusów poprzez przedmioty

Nieprawdą jest, że wirusy są w stanie przeżyć na różnego rodzaju przedmiotach przez dłuższy czas. Jest to absolutnie niemożliwe. Temperatura otoczenia, zmienne pogodowe i inne czynniki nie są w stanie pozwolić wirusom przetrwać.

Cieplejsza pogoda wpływa na zabicie wirusa

Pogoda nie ma większego znaczenia, jeśli w grę wchodzi rozpowszechnianie się wirusa. W przypadku koronawirusa nie ma żadnych informacji, jaka temperatura okazałaby się bardziej korzystna.

Koronawirus ma największą śmietelność

Nieprawda, bo choć zaatakował niemal cały świat, to nie ma największej śmiertelności. Wystarczy spojrzeć chociażby na Ebola, by zobaczyć rażące statystyki.

Stosowanie szczepionek przeciwko grypie może pomóc

W żadnym wypadku szczepionki nie są w stanie poradzić sobie z COVID-19, gdyż w swojej budowie jest on zupełnie inny, niż wszystkie wirusy.

Podsumowanie

Rzeczą priorytetową jest to, aby podejść do tematu jak najbardziej racjonalnie, tak, aby zrobić wszystko, by ryzyko zachorowania było jak najmniejsze. Podstawą jest unikanie kontaktu z osobami, które mogłyby być chore. Kolejnym ważnym elementem jest mycie rąk ciepłą wodą i mydłem, stosowanie chusteczek i ściereczek do dezynfekcji. Warto także pozostać w domu, jeśli czujemy się niewłaściwie. Im mądrzej podejdziemy do wszystkiego, tym z pewnością zdecydowanie łatwiej przetrwamy ten czas.

O autorze

Revital Clinic

Revital Clinic

Revital.Clinic placówka specjalizująca się we wlewach dożylnych, hormonoterapii, dietetyce klinicznej, oraz EBM (Evidence-based medicine) czyli medycynie opartej na faktach i dowodach naukowych. Revital.Clinic to współczesna sztuka lekarska, wspierająca swojego Pacjenta na każdym etapie leczenia.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł