Ciekawostki medyczne

Ratunek dla kości – kwas zoledronowy

Szkielet dorosłego człowieka składa się z 206 kości (1), a jego średnia waga, u mężczyzn wynosi 12 kg, a u kobiet 10 kg. Jednym z najczęstszych uszkodzeń szkieletu są złamania kości. U dzieci najczęściej dochodzi do złamania kości piszczelowej i nadłokciowego złamania kości przedramienia. U osób starszych, złamania związane są głownie z osteoporozą (2) i dotyczą najczęściej kości promieniowej, trzonów kręgowych, oraz szyjki kości udowej.

Na złamania spowodowane procesem osteoporozy, narażone są głownie kobiety w okresie okołomenopauzalnym, (spowodowane jest to spadkiem estrogenów, które stymulują tworzenie tkanki kostnej), osoby starsze, sportowcy i Pacjenci onkologiczni.

Leczenie złamań polega na nastawieniu odłamów, unieruchomienie do czasu powstania zrostu kostnego, rozpoczęcie w porę procesu rehabilitacyjnego. W Revital.Clinic, prócz opieki fizjoterapeutów, w procesie leczenia oraz profilaktycznie stosujemy kwas zoledronowy (3).

Kwas zoledronowy, to lek hamujący proces osłabiania struktur kości, łagodzi też bóle towarzyszące zmianom w kościach. Należy do grupy bisfosfonianów – leków powszechnie stosowanych w zmianach kostnych, w lecznictwie tzw.zamkniętym czyli szpitalnym.

Kwas zoledronowy wzmacnia zniszczone kości, tym samym zmniejszając ryzyko złamań do 70%, przywraca równowagę pomiędzy aktywnością osteoklastów i osteoblastów, hamując aktywność osteoklastów. Przyczynia się to, do łagodzenia bólu i wzmocnienia kości, obniżając równocześnie utratę wapnia.

Kwas zoledronowy podaje się dożylnie, co kilka tygodni, pod ścisłą kontrolą lekarza, który indywidualnie dobiera dawkę. Lek, można stosować dwojako: do momentu uzyskania pożądanego efektu przeciwbólowego i wzmocnienia kości (Pacjenci onkologiczni), nie ma zatem wyznaczonego minimum, czy maksimum w kuracji, lub raz w roku, profilaktycznie (6). Koszt jednego zabiegu to 400 złotych.

Oferta specjalna w Revital Clinic

Do kogo skierowana jest terapia kwasem zoledronowym?

-w terapii osteoporozy

-u kobiet w wieku około menopauzalnym

-u wszystkich u których wystąpiły w przeszłości złamania kości

-u osób u których występuje ryzyko złamania kości

-profilaktycznie

-przed lub po zabiegach operacyjnych kości

-przy zapobieganiu powikłaniom kostnym

-u chorych na nowotwory: rak piersi, rak prostaty, nowotwory płuca, rak nerki, szpiczak mnogi, inne guzy lite (4,5)

-osób intensywnie trenujących

-szczupłych kobiet

-po 50 roku życia

-pacjentów z chorobami zapalnymi (RZS, zapalenie tarczycy)

-do osób palących

-do osób pracujących na nocne zmiany

 

O autorze

Revital Clinic

Revital Clinic

Revital.Clinic placówka specjalizująca się we wlewach dożylnych, hormonoterapii, dietetyce klinicznej, oraz EBM (Evidence-based medicine) czyli medycynie opartej na faktach i dowodach naukowych. Revital.Clinic to współczesna sztuka lekarska, wspierająca swojego Pacjenta na każdym etapie leczenia.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł