Ciekawostki medyczne

Stany zapalne a leczenie chorób

Jak się okazuje, stan zapalny mózgu może być przyczyną pojawiającej się demencji u osób starszych. Ta informacja może pomóc badaczom stworzyć nowy rodzaj terapii, która będzie uwzględniać leczenie tych właśnie schorzeń. 

Biorąc pod uwagę obserwację mózgu osób starszych i notując ilość stanów zapalnych naukowcy podejrzewają, że właśnie one mogą mieć kluczowe znaczenie w chorobach neurodegeneracyjnych mózgu. Dzięki takim wnioskom, eksperci mają kolejne pole do popisu, by szukać sposobu na na skuteczną formę leczenia.

Podczas obserwacji pacjentów, nasuwające się wnioski pokazały, że stany zapalne w mózgu u osób z demencją, mogą mieć kluczowe znaczenie w podejściu terapeutycznym. Bo jeśli stan zapalny w mózgu powoduje te wszystkie choroby i problemy neurologiczne, to może warto się tym tematem zająć po prostu bliżej.

Nadzieje na nowe typy leczenia

Grupa badaczy przeglądała skany mózgu, aby przeanalizować fakt, jak wpływ stanów zapalnych może być powiązany z obecnością toksycznych białek, które odgrywają dużą rolę w powstawaniu demencji.

U osób z neurodegeneracją, te białka zaburzają normalne funkcjonowanie komórek mózgowych. Badacze odkryli, że u każdego z uczestników badania z demencją wzrost markerów zapalnych w mózgu był powiązany ze wzrostem toksycznych białek.

To sugeruje, że stany zapalne są częścią składową wielu innych chorób neurodegeneracyjnych, jak choroba Parkinsona, Alzheimer czy choroba Huntingtona. To jednak nadzieja, że ich skutki można spowolnić i nawet zapobiegać powstawaniu tych chorób.

Podsumowanie

Wciąż prowadzone są badania, by znaleźć sposób na choroby wieku podeszłego. Czasami określone badania mogą powodować znalezienie sposobu leczenia na coś, co wydawało się być nieuleczalne. Na szczęście w tym zakresie toczy się szereg badań, bo być może one właśnie odegrają kluczowe znaczenie, jeśli w grę wchodzi walka z chorobami neurodegeneracyjnymi.

O autorze

Revital Clinic

Revital Clinic

Revital.Clinic placówka specjalizująca się we wlewach dożylnych, hormonoterapii, dietetyce klinicznej, oraz EBM (Evidence-based medicine) czyli medycynie opartej na faktach i dowodach naukowych. Revital.Clinic to współczesna sztuka lekarska, wspierająca swojego Pacjenta na każdym etapie leczenia.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł