Badania Ciekawostki medyczne

Stosowanie ibuprofenu a zdrowie wątroby

Ze środków przeciwbólowych korzysta większość z nas. Ból zęba, bóle głowy, kontuzja. W przypadku wielu dolegliwości bólowych, stosowanie odpowiednich leków stanowi element nadrzędny. Wśród tych najbardziej znanych, bardzo dużą popularnością cieszy się ibuprofen i to on wybierany jest najczęściej. Czy prowadzone na zwierzętach badania mogą potwierdzić, że i na ludzi ibuprofen ma szkodliwe działania względem wątroby? Przyjrzyjmy się temu tematowi nieco bliżej.

***

Ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny – NLPZ, który używany jest przy różnego rodzaju bólach. Lek ten dostępny jest bez recepty. Można go kupić zarówno w aptece, jak również w większości sklepów spożywczych. Przy różnego rodzaju bólach, stanowi on bardzo dobry wybór, bo szybko zmniejsza lub całkowicie eliminuje ból. Czy jednak faktycznie jest taki dobry?

Jak każdy lek może powodować różnego rodzaju działania niepożądane. Jednym z nich jest uszkodzenie wątroby. Do tej pory uważano jednak, że ma on bardzo mały wpływ na ten narząd i w bardzo małym procencie może wpływać na jego pracę. Przeprowadzone badania na myszach pokazały, że lek ten niezwykle mocno wpływał na wątrobę i jej stan, co sprawia, że analizowane jest to pod kątem wpływu na człowieka.

Rola wątroby

Wątroba odgrywa niezwykle kluczową rolę, gdy w grę wchodzi metabolizm. To właśnie ona ma kluczowe znaczenie dla homeostazy całego organizmu, regulując metabolizm glukozy, lipidów i aminokwasów. Wątroba jest  filtrem organizmu, przetwarza ona wszystko to, co spożywamy. Warto zatem kontrolować jej stan, zwłaszcza, jeśli przyjmujesz dużo leków czy też spożywasz duże ilości alkoholu.

Działanie ibuprofenu na kobiety i mężczyzn

Patrząc na badania na myszach, odkryto, iż ibuprofen powoduje zmiany w ekspresji białek w wątrobie. Co więcej, zmiany były inne u kobiet, inne u mężczyzn. W wątrobach płci męskiej zmiany nastąpiły w co najmniej 34 szlakach metabolicznych, a dokładniej w kwestii regulowania podstawowych składników , w tym aminokwasów, hormonów i witamin, a do tego i uwalniania reaktywnego tlenu i nadtlenku wodoru. W przypadku płci żeńskiej, ibuprofen spowodował aktywność niektórych cytochromów P450, klasy enzymów odpowiadających za rozpad leków.

Podsumowanie

Jak wiadomo, żaden lek nie jest odpowiedni i tak naprawdę każdy może spowodować powstanie skutków ubocznych. Tak ważne jest więc to, aby postawić na racjonalne podejście do tematu lekarstw. Warto eliminować je, jak tylko jest to możliwe, a stawiać na nie tylko w ostateczności. Przewlekłe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych niesie za sobą nie tylko negatywne skutki odnośnie wątroby, ale wpływa również na cały organizm, osłabiając jego działanie.

O autorze

Revital Clinic

Revital Clinic

Revital.Clinic placówka specjalizująca się we wlewach dożylnych, hormonoterapii, dietetyce klinicznej, oraz EBM (Evidence-based medicine) czyli medycynie opartej na faktach i dowodach naukowych. Revital.Clinic to współczesna sztuka lekarska, wspierająca swojego Pacjenta na każdym etapie leczenia.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł