antykoncepcja, pigułki antykoncepcyjne
Ciekawostki medyczne

Tabletki antykoncepcyjne mogą spowodować udar mózgu!

Natalie, młoda mieszkanka Wielkiej Brytanii doznała poważnego udaru mózgu, mimo braku historii chorób sercowo-naczyniowych. Lekarze wykluczyli też wrodzoną wadę serca, zator pochodzenia sercowego, zaburzenia rytmu serca oraz infekcyjne zapalenie wsierdzia, a także rozwarstwienie się ścian tętnic. Natalie prowadziła aktywny tryb życia, nie miała nałogów i odżywiała się w zdrowy sposób. Startowała także w zawodach crossfitowych.

Natalie od ok. roku przyjmowała tabletki „Microgynon”. Pewnego dnia, po zażyciu przepisanej, dziennej dawki, u kobiety wystąpiło zaburzenie widzenia. Wkrótce potem doszło do utraty czucia na połowie twarzy, zaczęły się halucynacje i w końcu omdlenie. Młodej Brytyjce, matce dwójki dzieci, na początku została postawiona diagnoza migreny, dopiero pogłębione badania wykazały udar.

Lekarze biją na alarm – u coraz większej liczby młodych osób występują niedokrwienne udary mózgu. Trudno jest ustalić ich przyczyny, ponieważ w tej grupie wiekowej rzadko pojawiają się czynniki ryzyka, które mogłyby doprowadzić do takiego stanu.

Pracownicy służby zdrowia zwracają uwagę na potencjalnie negatywny wpływ tabletek antykoncepcyjnych na zdrowie kobiet. W przypadku młodej Brytyjki, zdaniem lekarzy, to właśnie antykoncepcja doustna przyczyniła się do powstania udaru.

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej, zwłaszcza połączone z paleniem papierosów, zwiększają szansę rozwoju zakrzepicy żył, która może prowadzić do niedokrwienia mózgu. Lekarze jednak podkreślają, że ryzyko wystąpienia udaru w wyniku stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej jest bardzo małe.

Szkodliwość antykoncepcji – badania

W 2012 roku zostały opublikowane wyniki badań duńskich naukowców dotyczących ryzyka niedokrwiennego udaru mózgu i zawału serca związanych ze stosowaniem różnych rodzajów antykoncepcji hormonalnej w zależności od dawki estrogenów, rodzaju gestagenu oraz drogi podania leku.

Badanie trwało 15 lat i obejmowało szeroką grupę 1 626 158 kobiet w wieku od 15 do 49 lat z ujemnym wywiadem w kierunku chorób układu sercowo-naczyniowego lub nowotworu. Okazało się, że do udaru mózgu doszło u 3 311 pacjentek, a u 1 725 do zawału serca. Śmiertelność wyniosła odpowiednio 1.0% (34 z 3311 kobiet) i 10,8% (186 z 1725). Warto dodać, że wspomniane zdarzenia występowały częściej u kobiet starszych (przedział wiekowy 45-49 lat), a także z niższym stopniem wykształcenia. Niższe wykształcenie często koreluje np. z paleniem papierosów, nadużywaniem alkoholu oraz rzadszymi wizytami u lekarza. Z tego powodu śmiertelność w tej grupie jest wyższa.

Wybór środka antykoncepcyjnego powinien być  świadomy, warto zatem poznać możliwe skutki uboczne występujące w przypadku przyjmowania antykoncepcji doustnej.

O autorze

Revital Clinic

Revital Clinic

Revital.Clinic placówka specjalizująca się we wlewach dożylnych, hormonoterapii, dietetyce klinicznej, oraz EBM (Evidence-based medicine) czyli medycynie opartej na faktach i dowodach naukowych. Revital.Clinic to współczesna sztuka lekarska, wspierająca swojego Pacjenta na każdym etapie leczenia.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł