Ciekawostki medyczne

Witamina C i dieta postna mogą przeciwdziałać guzom nowotworowym

Jak sugerują badania na myszach, połączenie bardzo wysokich dożylnych dawek witaminy C i diety naśladującej głodzenie może być skutecznym sposobem leczenia agresywnych odmian chorób nowotorowych. W przeciwieństwie do większości terapii przeciwnowotworowych jest mało prawdopodobne, aby takie działanie było toksyczny dla zdrowych tkanek.

Czy dożylna witamina C i dieta naśladująca post mogą pomóc w leczeniu raka jelita grubego?

W latach siedemdziesiątych, kiedy zdobywca nagrody Nobla, Linus Pauling, po raz pierwszy zaproponował, że wysokie dawki dożylnej witaminy C mogą leczyć raka, ludzie odrzucili jego pomysł na wejściu jako metoda pseudomedyczna.

Jednakże ostatnie badania sugerują, że nie jest to faktycznie pseudomedyczna metoda. Na przykład małe badanie kliniczne w 2017 r. Wykazało, że wysokie dawki witaminy C w połączeniu z radioterapią i chemioterapią są dobrze tolerowane i mogą zwiększyć odsetek przeżycia u osób z rakiem mózgu.

Obecnie trwają większe badania kliniczne badające połączenie wysokiej dawki witaminy C z konwencjonalnymi terapiami przeciwnowotworowymi. Badania na myszach sugerują obecnie, że dieta naśladująca skutki postu może zwiększyć zdolność witaminy C do leczenia raka jelita grubego, unikając jednocześnie nagłej potrzeby chemioterapii lub radioterapii.

Wstrzyknięcie witaminy bezpośrednio do krwiobiegu prowadzi jednak do wysokich stężeń w tkankach, w których staje się ona „prooksydantem”, co powoduje powstawanie wolnych rodników, takich jak nadtlenek wodoru.

W komórce rakowej wolne rodniki mogą uszkadzać duże cząsteczki, w tym białka, lipidy i DNA, prowadząc do obumarcia komórki. Niektóre badania sugerują, że agresywna postać raka z mutacjami w genie zwanym KRAS może być wstępnie leczona przez wysokie dawki witaminy C, chociaż wyniki są jeszcze niejednoznaczne.

Nowotwory z mutacją KRAS są odporne na większość innych terapii przeciwnowotworowych, a osoby z tymi nowotworami mają niższy wskaźnik przeżycia. Naukowcy szacują, że mutacje te występują w około jednej czwartej wszystkich ludzkich nowotworów i w około 40% wszystkich raków jelita grubego.

Łączenie witaminy C z chemioterapią wydaje się dawać najlepsze wyniki w nowotworach z mutacją KRAS. Jednak taki sposób leczenia szkodzi zarówno zdrowej, jak i nowotworowej tkance, co może powodować poważne działania niepożądane.

Naukowcy z University of Southern California (USC) w Los Angeles i IFOM Cancer Institute w Mediolanie we Włoszech postanowili dowiedzieć się, czy specjalna dieta naśladująca skutki postu może być alternatywną metodą leczenia takich schorzeń.

Diety, które znacznie ograniczają spożycie kalorii, mają udowodnione korzyści dla zdrowia serca i mogą odwrócić niekorzystne skutki cukrzycy typu 2. Naukowcy odkryli nawet, że mogą zwiększyć przewidywaną długość życia.

Naukowcy stwierdzili, że post czyni komórki nowotworowe bardziej podatnymi na leczenie, ale może być trudny do przeprowadzenia u osób, które są już w osłabionym stanie.

We wcześniejszych badaniach autorzy naśladowali metaboliczne skutki głodówki, opracowując dietę roślinną, która ma bardzo niską zawartość węglowodanów i białka, ale bogatą w tłuszcze z źródeł takich jak oliwki i siemię lniane.

Na tej diecie, gdy organizm wyczerpuje swoje rezerwy glikogenu, musi wytwarzać energię ze źródeł innych niż węglowodany.

Prof. Valter Longo, starszy autor najnowszych badań i dyrektor USC Longevity Institute, założył firmę, która promuje dietę jako sposób na odchudzanie. Warto również zauważyć, że prof. Longo ma finansowy interes w promowaniu tej diety.

Aby zbadać wpływ wysokiej dawki witaminy C i diety naśladującej post, naukowcy rozpoczęli od pomiaru ich wpływu zarówno w osobności, jak i w połączniu na hodowane w laboratorium komórki rakowe zmutowane KRAS. Zespół odkrył, że u myszy z guzami zmutowanymi KRAS połączenie diety naśladującej głodówkę i witaminy C obniżyło postęp raka.

Co równie ważne, leczenie okazało się bezpieczne i dobrze tolerowane. Myszy straciły nie więcej niż 20% masy ciała podczas diety i szybko odzyskały wagę po powrocie do normalnej diety.

W dalszych eksperymentach na komórkach rakowych zmutowanych KRAS naukowcy ustalili, co czyni komórki tak wrażliwymi na połączenie witaminy C i diety naśladującej głodówkę.

Naukowcy twierdzą że w wysokich dawkach witamina C sprzyja tworzeniu się wolnorodnikowego nadtlenku wodoru. Jednak wcześniejsze badania wykazały, że wolne, niezwiązane atomy żelaza muszą być obecne w wysokich stężeniach, aby nadtlenek wodoru mógł uszkodzić duże cząsteczki takie jak DNA.

Zmutowane komórki KRAS wydają się chronić przed proksydacyjnym działaniem witaminy C, zwiększając produkcję cząsteczek usuwających wolne żelazo.

Jednak w kilku badaniach klinicznych – w tym z udziałem osób z rakiem piersi lub rakiem prostaty – bada się obecnie dietę naśladującą post w połączeniu z różnymi lekami przeciwnowotworowymi.

O autorze

Revital Clinic

Revital Clinic

Revital.Clinic placówka specjalizująca się we wlewach dożylnych, hormonoterapii, dietetyce klinicznej, oraz EBM (Evidence-based medicine) czyli medycynie opartej na faktach i dowodach naukowych. Revital.Clinic to współczesna sztuka lekarska, wspierająca swojego Pacjenta na każdym etapie leczenia.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł