Polecane Suplementacja dożylna

Wlewy dożylne – bezpieczeństwo jest w Twoich rękach!

Wlewy dożylne w ostatnich latach zyskały ogromną popularność. Dożylna administracja leków i wielu składników odżywczych jest najbardziej efektywną i najszybciej odczuwalną metodą, dlatego ów wzrost popularności nie jest zaskoczeniem – każdy lubi, gdy podejmowane działania dają widoczne efekty. Niestety, szybko rozwijający się rynek stanowi pokusę łatwego zarobku, co spowodowało wysyp nielegalnie prowadzonych działalności. Jakie kryją się za tym zagrożenia?

Po pierwsze, dobór preparatów do kroplówek nie może odbywać się na zasadzie zamawiania pozycji z menu, jak w restauracji. Pacjent nie zawsze jest w stanie dobrać odpowiednie dla siebie środki, często też może nie zauważyć pewnych interakcji lub przeciwwskazań. Warto zauważyć, że w przypadku złego doboru preparatów, 100% przyswajalności i szybkość działania stają się naszym wrogiem. Co więcej, nie jest do tego upoważniony nawet ratownik medyczny ani pielęgniarka. Osoby reprezentujące te zawody mogą wykonywać zabiegi zalecone przez lekarza, a samodzielnie mogą pobrać jedynie próbkę krwi do badania. Zadanie doboru środków należy wyłącznie do lekarza, dlatego zarówno z medycznego, jak i prawnego punktu widzenia, wlew dożylny powinien być poprzedzony konsultacją lekarską.

Często przed wizytą możemy zapoznać się z ofertą danej placówki, jednak nie powinniśmy traktować tego jak ofertę handlową, a jedynie informację czego można się spodziewać po wizycie i na jakie koszta się przygotować. Jeśli stawiając się na wizytę mamy bez wahania podawane wszystko, czego tylko sobie zażyczymy, to jest to bez wątpienia praktyka niebezpieczna, a płacąc za usługę warto wymagać pełnego profesjonalizmu i minimalizacji ryzyka.
Lekarzowi można zasugerować czym jesteśmy zainteresowani, jednak ostateczna decyzja czy możliwe jest podanie tych akurat środków należy do niego. W dobrych placówkach możliwe jest wykonanie badania podstawowych parametrów krwi na miejscu, bezpośrednio przed zabiegiem, by określić co może być potencjalną przyczyną dolegliwości.

Dlaczego tak często są niezgodne z przepisami praktyki?

Założenie legalnie działającej i bezpiecznej dla pacjenta działalności opierającej się na kuracjach dożylnych wymaga sporych nakładów, co dla wielu osób jest nie do przejścia. Nakłady te jednak są konieczne, by zachować wszelkie zasady higieny, pozyskiwać preparaty jedynie z oficjalnych i legalnych źródeł, korzystać z wiedzy lekarza i opieki ratowników medycznych, a także być przygotowanym na wszelkie ewentualności. Media donoszą o pierwszych, śmiertelnych ofiarach nielegalnie podłączanych kroplówek w domowych warunkach. Można by tego uniknąć, przeprowadzając cały proces pod okiem odpowiedniego personelu i posiadając w zanadrzu ekwipunek niezbędny do ratowania pacjenta.

Za tymi aspektami, które mają dla nas nas największe znaczenie, kryją się także liczne formalności, a więc zdobywanie pozwoleń i decyzji wojewody na otwarcie i prowadzenie centrum medycznego. W tej branży składane wnioski muszą przejść przez wiele rąk i zostać opatrzone stosownymi podpisami, co bywa problematyczne i uciążliwe. Uwzględnienie działalności w odpowiednich rejestrach pozwala na przeprowadzanie kontroli organom monitorującym warunki placówek medycznych, chociażby po to, by sprawdzić czy dane miejsce spełnia wymogi sanitarnohigieniczne.

Wspomnieliśmy o źródłach pozyskiwania preparatu, a temu aspektowi szczególnie warto się przyjrzeć. Wiele popularnych w środowiskach sportowych preparatów krąży od dawna na czarnym rynku. Ich źródłem najczęściej nie jest apteka (nawet gdy zapewnia o tym “sprzedawca”), a nierejestrowana wytwórnia przeróżnych specyfików, które mają zbyt głównie wśród bywalców siłowni. Trzeba zatem mieć się na baczności, gdy ktoś nam oferuje zakup środków iniekcyjnych. Nigdy nie mamy pewności, że produkcja odbywała się w warunkach sterylnych, że dawka w opakowaniu jest zgodna z deklaracją, ani nawet tego, że w środku znajduje się odpowiednia substancja. Aczkolwiek to, że ratownik czy pielęgniarka ma w ofercie cały pakiet preparatów na receptę również powinno być alarmujące – nie mają oni uprawnień ani do handlu lekami na receptę (a na receptę są wszystkie preparaty do administracji dożylnej), ani do samodzielnego zarządzenia ich podania.

Podsumowując, świadomie korzystajmy z dobrodziejstw medycyny. Respektujmy zalecenia medyczne i regulacje prawne, gdyż mają one na celu zapewnienie nam bezpieczeństwa, a stawka w tym przypadku jest najwyższa. Decydując się na kuracje dożylne zazwyczaj mamy na celu poprawę kondycji zdrowotnej, a ryzyko utraty zdrowia lub życia w tym przypadku jest kompletną przeciwnością naszych zamiarów, dlatego wybierajmy centra dopełniające wszelkich formalności.

O autorze

Revital Clinic

Revital Clinic

Revital.Clinic placówka specjalizująca się we wlewach dożylnych, hormonoterapii, dietetyce klinicznej, oraz EBM (Evidence-based medicine) czyli medycynie opartej na faktach i dowodach naukowych. Revital.Clinic to współczesna sztuka lekarska, wspierająca swojego Pacjenta na każdym etapie leczenia.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł