Badania Ciekawostki medyczne

Wysokie i niskie średnie stężenie hemoglobiny w krwinkach (MCHC)

Badanie poziomu MCHC może pomóc w diagnozowaniu zaburzeń krwi i żelaza. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wysoki i niski wskaźnik MCHC może wpłynąć na twoje zdrowie oraz jak go zwiększyć lub zmniejszyć!

Czym właściwie jest MCHC?

Średnie stężenie hemoglobiny w krwince (MCHC) to średnia ilość hemoglobiny na czerwoną krwinkę, w stosunku do wielkości komórki. Innymi słowy, wskaźnik ten mówi ci, jaki procent twoich krwinek składa się z hemoglobiny. Hemoglobina to białko, które pomaga transportować tlen we krwi.

Badanie poziomu MCHC jest zwykle częścią pełnej morfologii krwi, która mierzy hemoglobinę, hematokryt i liczbę krwinek czerwonych. Może być używany do diagnozowania niedokrwistości i zaburzeń żelaza.

W skrócie, MCHC jest pośrednią miarą ilości hemoglobiny, którą masz. Wartość dodana tego testu w stosunku do hemoglobiny bezpośredniej polega na tym, że dostosowuje się ona do szybkości produkcji czerwonych krwinek.

W wielu przypadkach, gdy produkcja hemoglobiny jest zmniejszona, produkcja czerwonych krwinek jest również zmniejszona. Jednak w niektórych przypadkach produkcja hemoglobiny może zostać zmniejszona, podczas gdy produkcja czerwonych krwinek może wzrosnąć. Może to pomóc odróżnić jeden przypadek  od drugiego.

Krwawienie z przewodu pokarmowego jest przykładem, w którym zarówno hemoglobina, jak i czerwone krwinki mogą znajdować się na podobnie obniżonym poziomie.

Jednak w przypadku niedoboru żelaza hemoglobina może obniżyć się, podczas gdy czerwone krwinki mogą być mniej dotknięte. W tych przypadkach MCHC byłoby niższe niż w momencie krwawienia z przewodu pokarmowego.

Normalny zakres MCHC

MCHC zwykle waha się od 320-360 g/l krwi .

Niski wskaźnik MCHC

Niskie średnie stężenie hemoglobiny w krwince (MCHC) może powodować hipochromię („hypo-” = niskie, „chromia” = kolor) lub jaśniejsze czerwone krwinki. Hipochromia jest wskaźnikiem niedokrwistości.

Przyczyny niskiego MCHC

1) Niedobór żelaza

Jedną z najczęstszych przyczyn niskiego poziomu MCHC jest niedobór żelaza i niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza. Żelazo jest niezbędne do wytworzenia hemoglobiny, więc jeśli masz niedobór żelaza, mniej hemoglobiny przypada na każdą posiadaną przez ciebie czerwoną krwinkę.

2) Talasemia

Talasemia to zaburzenie krwi, które powoduje nieprawidłowe wytwarzanie hemoglobiny. Pacjenci z talasemią alfa i beta mają niższy MCHC niż osoby zdrowe.

3) Retikulocytoza

Retikulocyty to niedojrzałe krwinki czerwone; retikulocytoza występuje, gdy we krwi występuje wysoki poziom retikulocytów. Ponieważ retikulocyty mają mniej hemoglobiny w każdej komórce w stosunku do wielkości niż dojrzałe krwinki czerwone, mogą obniżyć ogólny poziom MCHC  .

4) Infekcje

Wiele różnych rodzajów infekcji może również zmniejszyć MCHC, takich jak:

  • Tęgoryjca,
  • Pylori,
  • Gruźlica.

Infekcje powodują stany zapalne, co z kolei powoduje, że ludzie wytwarzają mniej hemoglobiny. Przypuszczalnie w tych zakażeniach hemoglobina jest redukowana bardziej niż krwinki czerwone, więc MCHC jest niższy.

Konsekwencje niskiego MCHC

  • Niski MCHC jest związany z depresją
  • Niewystarczająca ilość hemoglobina i depresja mają kilka wspólnych objawów, i często występują u tych samych pacjentów.
  • Kobiety z niskim MCHC mają większe ryzyko wystąpienia objawów depresji i jest to lepszy prognostyk niż niski poziom hemoglobiny.
  • Niski MCHC zwiększa ryzyko śmierci
  • Niski MCHC wiąże się z gorszym wynikiem i większym ryzykiem zgonu u pacjentów z zawałem serca.

Sposoby zwiększenia MCHC

Dieta

Jedz zdrową i dobrze zbilansowaną dietę. Aby zapobiec niedoborom składników odżywczych, ważne jest, aby dieta zawierała zalecaną ilość żelaza. Jeśli masz niedobór żelaza, jedz więcej pokarmów bogatych w żelazo, w tym wątrobę, mięso, ryby i jaja  .

Zmniejsz ilość wypijanej herbaty i kawy. Mogą one obniżyć poziom hemoglobiny poprzez zmniejszenie wchłaniania żelaza do organizmu.

Wysoki MCHC

Wysokie średnie stężenie hemoglobiny w krwince (MCHC) może powodować hiperchromię lub ciemniejsze zabarwione krwinki czerwone  .

Przyczyny wysokiego MCHC

1) Niedobór witaminy B12

Niedobór witaminy B12 zwiększa MCHC.

Powodem jest to, że niedobór witaminy B12 może powodować zmniejszenie liczby czerwonych krwinek, ale nie zmniejsza ilości hemoglobiny.

2) Hemoliza

Hemoliza to pęknięcie lub zniszczenie czerwonych krwinek. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn zwiększonego MCHC. Dzieje się tak dlatego, że krwinki czerwone zmniejszają się, podczas gdy hemoglobina jest stosunkowo niezmieniona.

3) Dziedziczna sferocytoza

Dziedziczna sferocytoza (HS) jest stanem, w którym niszczone są czerwone krwinki. Podczas HS czerwone krwinki stają się grubsze, a MCHC wzrasta. Pacjenci z HS mają znacznie wyższy MCHC niż osoby zdrowe.

4) Choroba zimnych aglutynin

Zimne aglutyniny to stan, w którym przeciwciała powodują zlepianie się czerwonych krwinek. Zimne przeciwciała zwiększają MCHC.

Sposoby zmniejszenia MCHC

Dieta

Jeśli masz niedobór, powinieneś zwiększyć spożycie pokarmów bogatych w witaminę B12. Witamina B12 jest obecna w produktach mięsnych, w tym w: kurczaku, indyku, jagnięcinie, wołowinie i wątróbce wieprzowej.

Sugestie dotyczące stylu życia

Spożycie alkoholu może obniżyć poziom witaminy B12. Unikaj alkoholu, jeśli poziom MCHC jest wysoki z powodu niedoboru witaminy B12.

Palenie (nikotyna) może również obniżać poziomy B12.

Suplementy

Jeśli masz niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego, przyjmowanie suplementów może zwiększyć poziom witamin. Może również pomóc w niedokrwistości megaloblastycznej indukowanej niedoborem.

Zapraszamy po więcej wiedzy na darmowe webinary z naszym hematologiem.

 

O autorze

Revital Clinic

Revital Clinic

Revital.Clinic placówka specjalizująca się we wlewach dożylnych, hormonoterapii, dietetyce klinicznej, oraz EBM (Evidence-based medicine) czyli medycynie opartej na faktach i dowodach naukowych. Revital.Clinic to współczesna sztuka lekarska, wspierająca swojego Pacjenta na każdym etapie leczenia.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł