Revital Clinic Suplementacja dożylna

Zawartość potasu w Solcoserylu – jaka jest naprawdę?

Solcoseryl zyskał sporą sławę dzięki swojej szerokiej gamie korzystnych właściwości. Regeneruje tkanki, zwiększa stopień wykorzystania tlenu, usprawnia gospodarkę glukozową, wspomaga metabolizm komórkowy. Coraz częściej jest uznawany za remedium na fizyczne przemęczenie organizmu, a szczególną sympatię zyskał wśród sportowców. Nie zapominając też o jego pierwotnym przeznaczeniu – rewelacyjnie sprawdza się w przyspieszaniu regeneracji uszkodzonych tkanek, np. po różnego rodzaju kontuzjach i zabiegach. Jednak żeby nie było zbyt pięknie, wisi nad nim widmo jednego, potencjalnego niebezpieczeństwa… A jest nim domniemana wysoka zawartość potasu, co przy regularnym stosowaniu Solcoserylu mogłoby potencjalnie doprowadzić do jego nadmiaru.

Jakie jest rzeczywiste stężenie potasu w Solcoserylu?

My już wiemy! Przyznać jednak trzeba, że droga do tej wiedzy była kręta i wymagająca.

Poszukiwania takich informacji zawsze warto zacząć od Charakterystyki Produktu Leczniczego. Gorąco polecamy lekturę tego dokumentu, gdy najdą Was jakieś wątpliwości odnośnie stosowanego leku. To skarbnica informacji! Jakie jednak było nasze zdziwienie, gdy po przeczytaniu całego ChPL nie ujrzeliśmy konkretnej informacji o stężeniu tego pierwiastka! Są w nim zawarte jednak wzmianki z drobnymi ostrzeżeniami:

„Produktu Solcoseryl nie należy rozcieńczać roztworami zawierającymi potas.”

„… jeśli nie można uniknąć podania produktu poprzez wstrzyknięcie, należy je wykonywać powoli, w ciągu co najmniej 2 minut (aby zmniejszyć ryzyko szybkiego podania potasu)”

„… Solcoseryl zawiera potas, dlatego stosując go należy zachować takie same środki ostrożności, jak w przypadku stosowania innych produktów zawierających potas …”

Ostrzeżenia oczywiście popieramy, zawsze warto być ostrożnym, jednak wskazanie konkretnego stężenia byłoby bardzo pomocne. Kolejnym krokiem w poszukiwaniu informacji było skierowanie zapytania bezpośrednio do producenta, również bez sukcesu. W dalszym toku, już lekko zrezygnowani, przeszukiwaliśmy specjalistyczne portale i literaturę fachową, w nadziei na dostrzeżenie choć pojedynczej wzmianki z odpowiedzią na dręczące pytanie, jednak to również nie zaspokoiło naszej żądzy wiedzy.

Postanowiliśmy się nie poddawać i w imię nauki zdecydowaliśmy się samodzielnie zlecić badanie stężenia potasu w Solcoserylu w akredytowanym laboratorium, by móc operować dokładnymi danymi układając terapie dla naszych pacjentów. Tutaj ryzyka niepowodzenia już nie było, poznaliśmy dokładny wynik. Chętnie się nim podzielimy!

Poniżej zobaczyć możecie raporty z badań, w których stwierdzono 4,73 oraz 4,84 mg potasu na ampułkę Solcoserylu.

Czy zawartość potasu w Solcoserylu jest wysoka?

Patrząc na ilość w pojedynczej ampułce, stężenie nie wydaje się być wysokie. Dla porównania, w 100 g białej fasoli jest około 1188 mg potasu, w pistacjach 1090 mg na 100 g produktu, a w suszonych morelach 1666 mg na 100 g. Należy jednak pamiętać, że dla pacjenta nie jest najważniejsza sama ilość w ampułce, ale to do jakiego poziomu podniesie się stężenie w jego krwi.
Gdy spojrzymy na to w ten sposób, dobierając dawkowanie i analizując czy w ogóle podanie Solcoserylu jest bezpieczne, należy wziąć pod uwagę kilka dodatkowych czynników:

Jaki jest wyjściowy poziom potasu we krwi pacjenta? – mogłoby się wydawać, że ciężko jest to ocenić bezpośrednio przed wlewem. W większości przypadków tak jest… ale nie w Revital Clinic! My zawsze pod ręką mamy analizator parametrów krytycznych, który pozwala w ciągu dosłownie kilku minut poznać stężenie elektrolitów i wielu innych, ważnych parametrów krwi.
Jaka dawka Solcoserylu byłaby potrzebna w danym przypadku? – o ile zawartość w jednej ampułce jest mała, to pamiętajmy, że w pojedynczej porcji tych ampułek zazwyczaj jest więcej. Najczęściej porcja mieści się w zakresie 2-5 ampułek, co daje ~9,6-24 mg potasu. W bardziej zaawansowanych przypadkach stosuje się nawet 10 ampułek na dobę.
Jaki będzie sposób podania Solcoserylu? – wstrzyknięcie, czy wlew kroplowy? Te dwie formy podania różnią się szybkością wzrostu stężenia potasu we krwi. Pamiętajmy, że jest to niemalże tak ważny aspekt, jak sama ilość potasu. Ta sama dawka, gdy będzie podawana w powolnym wlewie dożylnym, nigdy nie poskutkuje takim stężeniem szczytowym, jak w przypadku szybkiego wstrzyknięcia
Jaki będzie stosowany roztwór do kroplówki? – jak słusznie zwrócono uwagę w ChPL, niektóre roztwory bazowej same w sobie zawierają pewne ilości potasu, dlatego zaleca się używanie jednak roztworów bez niego (roztwory NaCl lub glukozy), by nie doprowadzać do niepotrzebnej kumulacji.
Czy nie są przyjmowane równolegle jakieś leki lub suplementy, które zwiększają stężenie potasu? – ten czynnik wydaje się być dość oczywisty.

Oceniając, czy zawartość potasu jest wysoka, warto wziąć też pod uwagę zalecane dzienne spożycie potasu w diecie. Rekomendacje kształtują się w ten sposób:

Normy dziennego zapotrzebowania

 • kobiety w wieku ≥19 lat
  4700 mg/dzień
 • kobiety w ciąży
  4700 mg/dzień
 • kobiety karmiące
  5100 mg/dzień
 • mężczyźni w wieku ≥19 lat
  4700 mg/dzień

Przyswajalność potasu w jelitach jest wysoka, ponieważ wynosi nawet około 90%[2]. Tak więc widzimy, że w obliczu ogólnego zapotrzebowania, zawartość potasu zarówno w pojedynczej ampułce, jak i w całej porcji składającej się z kilku kapsułek jest raczej niewysoka. A czy jest bezpieczna? To powinien ocenić lekarz podczas konsultacji, nie my.

Podsumowując, fakty na temat zawartości potasu w Solcoserylu nie są tak alarmujące, jak często sugerują obiegowe opinie. Pomimo tego, zawsze zalecamy zachować maksimum ostrożności, a w przypadku doboru leku i oceny zasadności jego stosowania, stanowczo sugerujemy konsultację lekarską. Samodzielny dobór dawki, a co gorsza podawanie Solcoserylu bez obecności wykwalifikowanego personelu i specjalistycznego sprzętu w pogotowiu mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

 

O autorze

Revital Clinic

Revital Clinic

Revital.Clinic placówka specjalizująca się we wlewach dożylnych, hormonoterapii, dietetyce klinicznej, oraz EBM (Evidence-based medicine) czyli medycynie opartej na faktach i dowodach naukowych. Revital.Clinic to współczesna sztuka lekarska, wspierająca swojego Pacjenta na każdym etapie leczenia.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł