Zgaga to uczucie pieczenia w klatce piersiowej, które często występuje z gorzkim posmakiem w gardle lub ustach. Objawy zgagi mogą się nasilić po zjedzeniu dużego posiłku lub podczas leżenia.
Ogólnie rzecz biorąc, możesz skutecznie leczyć objawy zgagi domowymi sposobami. Jeśli jednak częsta zgaga utrudnia Ci jedzenie lub połykanie, objawy mogą być oznaką poważniejszego stanu zdrowia. Zgaga zwykle występuje, gdy zawartość żołądka wraca do przełyku. Przełyk jest długim przewodem, który przenosi jedzenie i płyny z ust do żołądka.
U niektórych osób zwieracz przełyku nie działa prawidłowo lub ulega osłabieniu. Prowadzi to do wycieku treści z żołądka do przełyku. Kwasy żołądkowe mogą podrażniać przełyk i powodować objawy zgagi. Ten stan jest znany jako refluks.
Zgaga jest również częstym stanem podczas ciąży. Kiedy kobieta jest w ciąży, hormon progesteronu może powodować rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku. Umożliwia to przedostawanie się treści żołądka do przełyku, powodując dyskomfort.
Czynniki które mogą intensyfikować refluks to:
- palenie tytoniu
- nadwaga lub otyłość
- spożywanie kofeiny, czekolady lub alkoholu
- jedzenie pikantnych potraw
- położenie się natychmiast po jedzeniu
- przyjmowanie niektórych leków, takich jak aspiryna lub ibuprofen
Wiele osób czasami doświadcza zgagi. Należy jednak skontaktować się z lekarzem, jeśli zgaga występuje więcej niż dwa razy w tygodniu lub zgaga, która nie ustępuje przez dłuższy okres czasu. Może to wskazywać na poważniejszy stan zdrowotny.
Zgaga często występuje wraz z innymi chorobami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak wrzody żołądka, które są ranami w wyściółce przełyku i żołądka lub chorobą refluksową przełyku. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz zgagę i odczuwasz dodatkowo:
- trudności z połykaniem
- ból przy przełykaniu
- intensywne duszności
- ból, który promieniuje od pleców do ramienia
- zawroty głowy
- ból w klatce piersiowej
Niebezpiecznym jest fakt, że intensywny atak zgagi może przypominać nawet atak serca! Pamiętaj że na atak serca wskazują następujące symptomy:
- silny lub miażdżący ból w klatce piersiowej
- trudności w oddychaniu
- ból żuchwy
- ból ramienia
Jeśli zgaga nie występuje regularnie, a jest raczej epizodyczna, istnieje kilka domowych środków zaradczych i sugestii na zmiany w stylu życia, które mogą pomóc złagodzić objawy. Zmiany stylu życia, takie jak utrzymanie zdrowej wagi, mogą pomóc zmniejszyć objawy. Powinieneś także unikać:
- leżenia bezpośrednio po posiłku
- palenia wyrobów tytoniowych
- spożywanie gorzkiej czekolady
- spożywania alkoholu
- spożywania napojów kofeinowych
Niektóre pokarmy mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia zgagi. To między innymi:
- napoje gazowany
- owoce cytrusowe
- pomidory
- mięta pieprzowa
- smażone jedzenie
Unikanie tych pokarmów może pomóc zmniejszyć częstotliwość zgagi
Jeśli takie działania nie poprawią stanu objawów, może być konieczne skontaktowanie się z lekarzem. Lekarz w takim wypadku wykona odpowiedni wywiad medyczny i dobierze odpowiednie ewentualne leczenie. Lekarz może również zlecić dodatkowe testy, aby dowiedzieć się, co powoduje zgagę. Testy mogą obejmować:
- prześwietlenie żołądka lub brzucha
- endoskopia w celu sprawdzenia owrzodzenia lub podrażnienia przełyku lub błony śluzowej żołądka
- badanie pH przewodu pokarmowego
W zależności od diagnozy lekarz będzie w stanie dobrać dla Ciebie odpowiednie opcje leczenia, które pomogą zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować objawy. Sporadyczne zgagi nie są zwykle powodem do niepokoju. Jeśli jednak często występuje ten objaw, możesz mieć poważne problemy zdrowotne wymagające faktycznego leczenia klinicznego.
Nie powinno się również ignorować przedłużających się objawów zgagi. Nieleczona może powodować dodatkowe, jeszcze poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak zapalenie przełyku , który jest również nazywane przełykiem Barretta. Przełyk Barretta powoduje zmiany w błonie śluzowej przełyku, które mogą zwiększać ryzyko raka przełyku.
Długotrwała zgaga może również wpłynąć na zwykły, codzienny komfort życia. Skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić przebieg leczenia, jeśli masz trudności z powodu zgagi na co dzień lub czujesz się poważnie ograniczony z powodu zgagi.
Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby zapobiec zgadze:
- Unikaj ciężkostrawnych pokarmów, które zawierają dużo tłuszczów nasyconych.
- Korzystaj z substancji niwelujących zgagę dostępnych bez recepty.
- Przekąski imbirowe lub herbata imbirowa są również pomocnymi środkami domowymi, które mogą skutecznie pomóc w zapobieganiu zgagi.
- Prowadź zdrowy tryb życia i unikaj alkoholu i tytoniu.
- Staraj się unikać przekąsek jedzonych zbyt późno. Ostatni posiłek spożywaj co najwyżej cztery godziny przed snem.
- Zamiast dwóch lub trzech dużych posiłków jedz częściej mniejsze posiłki, aby złagodzić wpływ dużych objętościowo posiłków na układ trawienny.
Dodaj komentarz